Predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini tvrdí, že návrh na zvýšenie rozpočtu na tento rok o 1,5 miliardy eur nepodporí. Dôvodom je, že vládne hnutie OĽaNO nepriblížilo, na aké konkrétne výdavky chce peniaze použiť. „Jediná skutočná suma, ktorá je garantovaná, je tých 200 miliónov eur pre seniorov. Tam Hlas-SD zahlasoval za. Aj keď je to iba almužna. Slovenskí seniori dostanú od 35 do 200 eur. To je za celých dvanásť mesiacov zdražovania nič,“ povedal v diskusnej relácii Karty na stôl týždenníka Plus 7 dní.

Pokiaľ by bola každá suma, podobne ako dôchodky, zároveň garantovaná aj zákonmi, Hlas-SD by zákony, vrátane jeden a pol miliardy eur, podporili. „Dnes je to iba 200 miliónov pre seniorov a miliarda 300 miliónov akože na niečo,“ dodal. Ak sa koalícii nepodarí presadiť rozpočet na budúci rok, k dispozícii bude mať štát peniaze, ktoré zodpovedajú tohtoročnému rozpočtu. „Aj o jeden a pol miliardy navyše, ktoré si chce dať I. Matovič teraz zvýšiť, on bude rozhodovať komu dá a čo dá. V provizóriu by sa z I. Matoviča stal neobmedzený vládca verejných financií, a to nemôžeme dovoliť,“ vyhlásil P. Pellegrini.

Predčasné voľby

Téma predčasných volieb sa skloňuje čoraz častejšie, a to nielen v radoch opozície. Na otázku, čo by predčasné voľby zmenili, najmä, keď pre legislatívne lehoty by sa mohli konať najskôr zhruba o pol roka, odpovedal, že nie je pravda, že by v štáte do konania predčasných volieb vládlo bezvládie.

„Sľúbili sme, a myslím, že hovorím za celú opozíciu, že pokiaľ sa dohodneme na skrátení volebného obdobia a schválime dátum budúcich volieb, dovtedy bude opozícia podporovať všetky rozumné návrhy na podporu a záchranu ľudí, priemyslu a ekonomiky,“ konštatoval P. Pellegrini. Dodal, že odmieta tvrdenia, podľa ktorých by predčasné voľby mali znamenať marazmus.

Balíčky pomoci

Predseda Hlasu v diskusii kritizoval kroky súčasnej vlády a premiéra Eduarda Hegera. Tvrdí, že vláda pri súčasnom zvyšovaní cien energií nekoná dostatočne. „Vláda ešte nepredstavila nič, iba blúzni o európskom riešení, ktoré nebude prospešné pre Slovensko, hovorí o pláne B, ktorý aj tak nevieme, či bude fungovať,“ povedal.

Jedným z riešení by mohli byť podľa jeho názoru balíčky pomoci. Čo všetko by však zahŕňali, nepriblížil. „Ak by sme boli pri moci, pripravili by sme nejaké balíky pomoci. Neexistuje, že Rakúsko či Nemecko pripravuje už tretí protiinflačný veľký balíček,“ povedal s tým, že cieľom týchto balíčkov by bola predovšetkým pomoc občanom a najmä vybraným skupinám obyvateľstva, ktoré nedokážu zvládnuť nárast cien energií či zdražovanie potravín.

V súčasnosti je podľa jeho názoru nevyhnutná schéma podpory a kompenzácie pre slovenský priemysel, ktorý by mal zahŕňať aj energeticky náročné podniky, nielen malé a stredné podniky. Mnohé z nich pre vysoké účty museli zatvoriť. „Začína sa to hotelmi, malými reštauráciami a malými firmami, ktoré nedokážu byť konkurencieschopné a postupne zvažujú, že idú zatvárať. Obávam sa, že ak sa nenájde spôsob, ako sanovať tieto veľké škody, tak sa to začne rúcať ako domček z karát,“ dodal P. Pellegrini.

Slovensko čaká ťažká zima

Ak sa nič zásadné vláde nepodarí zmeniť, podľa P. Pellegriniho Slovensko čaká ťažká zima. „Ťažká zima z titulu vysokých cien, ale myslím si, že aj z titulu nedostatku energonosičov, podľa mňa plynu,“ vysvetlil s tým, že napriek tomu, že Slovensko má dostatočne naplnené zásobníky plynu, pokiaľ z Ruska prestane plyn tiecť, Slovensko sa musí pripraviť na obmedzenia. Tie sa podľa jeho názoru dotknú firiem ale aj domácností.

„Dodnes nám nepovedala vláda, koľko bude ľudí stáť elektrina. Mám obavu, že ak sa vláda konečne rozhodne nejakým spôsobom stropovať, aj tak to bude znamenať 100-percentné zvýšenie cien elektriny pre ľudí a možno ešte väčšie zdraženie pre priemysel,“ priblížil. Pri riešení energetickej krízy a vysokých cien by sa predseda Hlasu nespoliehal na vnútroúnijnú solidaritu tak ako premiér, pričom spomenul skúsenosť počas pandémie covidu 19 a nedostatok rúšok či ochranných prostriedkov.

V rozhovore prezradil aj spôsob dohody koaličných strán s poslancami opozície aj to, prečo by za odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca zahlasoval rovnako, ako za každého ministra, ktorý si neplní svoju úlohu.

Ďalšie dôležité správy

Diskusná relácia
Neprehliadnite

Taraba žiada SaS o podpisy na vyslovenie nedôvery vláde