Matovič ostro zaútočil na SaS

Statusové škriepky koaličných strán pokračujú. Poslanec SaS Miroslav Žiak zverejnil výzvu na opätovné otvorenie spoločenskej diskusie o odluke cirkví od štátu. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v reakcii na svojej facebookovej stránke uviedol, že to je najhorší možný spôsob, ako poctivú diskusiu o takejto citlivej otázke začať.

Spôsob diskusie zo strany SaS označil za prvoplánový marketing využívajúci tie najprízemnejšie pudy. Premiér chce brániť právo veriacich slobodne sa združovať vo svojich cirkevných spoločenstvách, zdôraznil tiež historický význam cirkví. „Nedovolím preto, aby diskusiu na túto tému viedol niekto, pre koho svet začína a končí v jeho peňaženke,“ vyhlásil.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) na mimoriadnej schôdzi parlamentu k jeho odvolávaniu 23. júla 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Spôsob, akým SaS uvádza tému odluky cirkvi od štátu, je najhorší možný, tvrdí Matovič

Líder Sme rodina Boris Kollár tému považuje za citlivú kultúrno-etickú otázku, načasovanie jej otvorenia je však podľa neho populizmus, ktorý rozdeľuje spoločnosť. Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová zasa tému považuje za úplne irelevantnú pre riešenie problémov súčasného Slovenska a nechce ju otvárať.

Hlavný zámer SaS je šetriť verejné zdroje a vytvoriť štát, ktorý sa neviaže na žiadne náboženstvo, pričom sa odvoláva na ústavu. Súčasný systém chcú nahradiť možnosťou dobrovoľných príspevkov. Ministerstvo kultúry však upozornilo, že odluka nie je možná počas platnosti Vatikánskej zmluvy.

Gröhling predstavil opatrenia pre školy

Školský rok sa blíži a s ním aj nutnosť obmedziť riziko šírenia koronavírusu medzi žiakmi. Opatrenia, ktoré budú školy musieť dodržiavať, sú podobné ako v júni, keď sa do škôl vrátil prvý stupeň: zabezpečenie dezinfekcie a náhradných rúšok, zákaz miešania skupín, obmedzený počet ľudí v školskej jedálni. Pribudne však niekoľko nových povinností.

V budove napríklad musia vyčleniť jednu miestnosť na bezprostrednú izoláciu, internáty musia pridať aj ďalšiu pre študentov zo zahraničia. V prípade ochorenia upovedomia lekára, ktorý zhodnotí, či môže ísť o koronavírus. Ak sa riziko potvrdí, škola sa bude riadiť tzv. semaforom, kde zelená fáza znamená žiadne ochorenia, oranžová fáza podozrenie na Covid-19 u jednej osoby a červená podozrenie prinajmenšom u dvoch žiakov alebo jedného zamestnanca školy.

V oranžovej a červenej fáze budú školy musieť sprísniť opatrenia. Žiaci druhého stupňa, stredných a vysokých škôl tiež musia povinne nosiť rúška, tým z prvého stupňa je to iba odporúčané. Škôlkari rúško tiež nemusia mať. Táto povinnosť bude trvať do 15. septembra, následne sa opatrenie prehodnotí. Prvé dva týždne sú podľa ministra rizikovejšie, keďže sa žiaci vracajú z táborov a dovoleniek.

Školský rok sa začne 2. septembra, školská dochádzka je povinná. 20. septembra by mala zasadnúť pandemická komisia, ktorá určí ďalšie smerovanie opatrení.

Bieloruský veľvyslanec na Slovensku končí

Bývalý poradca Alexandra Lukašenka a bieloruský veľvyslanec na Slovensku Igor Leščeňa v nedeľu prostredníctvom videa podporil svojich krajanov, ktorí sa zúčastnili na nenásilných protestoch proti režimu. „Ako všetci Bielorusi, aj ja som šokovaný historkami o mučení a bití mojich spoluobčanov,“ vyhlásil.

Len dva dni po tomto kroku na veľvyslanectve končí. Sám podal žiadosť o uvoľnenie z funkcie. „Je to logický krok, pretože za veľvyslanca ma vymenoval súčasný prezident a očakáva sa, že budem presadzovať ním definovanú politiku. Ministerstvo zahraničných vecí (v Minsku) sa domnieva, že postoj, ktorý som vyjadril vo svojom vyhlásení, prekročil tento rámec,“ povedal I. Leščeňa.

KK52 Minsk - Desaťtisíce bieloruských podporovateľov opozície sa v nedeľu 16. augusta 2020 zišli v hlavnom meste Minsk a spoločne podnikli
Neprehliadnite

Bielorusko nie je Venezuela. Státisíce ľudí v uliciach nepohli vodcami USA a západnej Európy

Podľa bieloruského ministerstva zahraničných vecí o zbavení diplomata funkcie rozhoduje hlava štátu, po podaní žiadosti teda musí byť podpísaný výnos. Lukašenko ešte rozhodnutie o Leščeňovom uvoľnení nepodpísal.

Igor Leščeňa je zamestnancom bieloruského ministerstva zahraničných vecí od roku 1994, v rámci diplomacie pôsobil v niekoľkých krajinách. Veľvyslancom na Slovensku je od roku 2016.

Kičurovo auto dostane ministerstvo vnútra

Mercedes bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetána Kičuru začleniado vozidlového parku ministerstva vnútra. Nový predseda štátnych rezerv Ján Rudolf ho vyhlásil za prebytočný a ponúkol ho na využitie iným štátnym inštitúciam. Informovali o tom Aktuality.sk.

Do ponukového konania sa prihlásilo niekoľko štátnych orgánov, luxusný sedan nakoniec získalo ministerstvo vnútra. Podľa Rudolfa bude jeho využitie na tomto rezorte účelnejšie. „Zbavíme sa časti dedičstva bývalého predsedu Správy štátnych hmotných rezerv, ktorý nadlho vážne poškodil reputáciu úradu,“ dodal.

„Som rád, že sa nám podarilo bezplatne získať dobré, len mierne ojazdené vozidlo. Stav autoparku MV SR totiž v žiadnom prípade nemôžem nazvať uspokojivým,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec. Dodal, že na riešenie tejto situácie má pripravené riešenia aj v časoch šetrenia štátnych výdavkov.

Hoci bolo auto obstarané v roku 2013, má najazdených len zhruba 130-tisíc kilometrov a je v dobrom technickom stave. Ministerstvo vnútra SR ho chce používať na diplomatické misie či ako vozidlo policajnej ochranky.

Boeing ohlásil ďalšie prepúšťanie

Americký výrobca lietadiel Boeing už po druhýkrát v tomto roku ponúkne zamestnancom odstupné za dobrovoľné ukončenie pracovného pomeru. Zníženie pracovnej sily preto bude ešte výraznejšie ako pôvodne plánovaných 10 percent. Šéf firmy Dave Calhoun to uviedol v oznámení zamestnancom.

„Znižovanie počtu zamestnancov je, bohužiaľ, tvrdým, ale nevyhnutným krokom, aby sme sa prispôsobili novej realite, udržali likviditu a pripravili sa na návrat k rastu,“ uviedol v oznámení s tým, že podrobnosti sa zamestnanci dozvedia na budúci týždeň.

Koncom apríla firma oznámila, že v dôsledku koronakrízy zredukuje počet svojich zamestnancov asi o 10 percent. Tento pôvodný plán sa mal dotknúť približne 16-tisíc zamestnancov. Pandémia si vybrala svoju daň vo všetkých leteckých firmách, prepúšťanie oznámil aj konkurenčný Airbus. Ten počas jedného roka zruší zhruba 15-tisíc pracovných miest, čo zodpovedá viac ako desiatim percentám jeho celkovej pracovnej sily.