Pustiť do firiem ľudí, ktorí ešte neboli očkovaní, alebo im to zakázať či nejako obmedziť? Takéto otázky si často kladú mnohí bežní ľudia, ale aj podnikatelia či zamestnávatelia. Odpovede na ne majú len politické strany, ktoré sú v súčasnosti vo vláde a za svoje rozhodnutia ponesú zodpovednosť.

Minister Lengvarský predstavil tiež reformu nemocníc.
Neprehliadnite

Stopka pre neočkovaných. Mnohé zdravotné služby už nie sú dostupné, bez testu nikam

Nikto doteraz nevedel, ako sú na tom so svojimi názormi, keďže tlačových konferencií bolo v lete pomenej a chýbala i odvaha vyjadrovať sa k takýmto citlivým otázkam. Zamestnávatelia v súčasnosti nemajú možnosť zakázať zamestnancom nezaočkovaným proti ochoreniu covid vstup na pracovisko. To je odpoveď Národného inšpektorátu práce, ktorý pre redakciu pred pár dňami uviedol, že nemožno v tomto smere nikoho diskriminovať.

Kontrola covid pasov v prevádzkach reštaurácie a kaviarni v susednom Rakúsku.
Neprehliadnite

Bonusy pre očkovaných nie sú v poriadku. Neočkovaní môžu ľahko vysúdiť odškodné

Neumožňuje to žiadny z platných zákonov, ani iných právnych predpisov, teda zatiaľ. Čo na to politici? Budú podporovať zmenu legislatívy v tomto prípade, alebo postačuje tá súčasná? Prípadne sú za povinné očkovanie v štátnej či súkromnej sfére?

Prevádzkovatelia reštaurácií sa sami rozhodnú, pre ktorých zákazníkov zostanú otvorení.
Neprehliadnite

Ukážte mobil s covid pasom. Štát nevychytal v čítačke všetky muchy, v reštrikciách však vedie

Až čas odhalí, aké zámery politici napokon skutočne podporia a čo nimi sledujú. Nie vždy sú totiž ich vyjadrenia v súlade s tými závermi, ktoré vláda napokon možno zavedie do praxe. Ich odpovede pre TREND sú v súčasnosti rôzne. 

OĽaNO – sme za zmenu zákonov

Vládne hnutie OĽaNO by súhlasilo so zmenou legislatívy, ktorá by umožnila, aby zamestnávateľ obmedzil vstup svojich zamestnancov na pracovisko kvôli ochrane zdravia, prezradil pre TREND Peter Kremský, predseda výboru Národnej rady pre hospodárske záležitosti (OĽaNO).  

„Podporujeme právo súkromných firiem nastaviť si pravidlá vo svojich prevádzkach tak, aby ochránili svojich zamestnancov a prevádzky,“ dodal na margo prípadného povinného očkovania.

Na snímke uprostred predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO), ktorý dostáva druhú dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19 v očkovacom centre na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave 23. júla 2021. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Skončí sa hra na dobrovoľnosť očkovania? Štátnym rezortom už „cukor“ nevonia, žiadajú zmeny

Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský je nominant OĽaNO. Ten zatiaľ osobne ľudí presviedča, aby sa dali zaočkovať, je to účinnejšie, ako niekoho tlačiť nasilu. „Môžeme sa baviť o tom, či áno alebo nie povinné očkovanie a pre ktorú skupinu. Verím však, že téma bude mať ešte vývoj, nie je to ešte akútne,“ uviedol médiám minister v polovici augusta. Z názoru zástupcov hnutia tiež vidno, že túto možnosť podporujú.

Na snímke semafor svieti na červeno na prechode pre chodcov, v pozadí Bratislavský hrad v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Pri karanténe sme najpápežskejší v EÚ. Neočkovaných vláda trestá vlastným metrom

Podľa V. Lengvarského sa povinné očkovanie môže týkať zdravotníckych pracovníkov, pracovníkov kritickej infraštruktúry, hasičov, policajtov, zamestnancov domovov sociálnych služieb, učiteľov. Zatiaľ to však vládne hnutie na zatiaľ nezaočkovaných „skúša inak“.

Prevádzky nemusia hlásiť, aký režim pre vstup návštevníkov zvolili. Musia však v priestoroch vyznačiť, ktorý režim platí a následne ho dodržiavať. Jednotlivé režimy môžu prevádzky striedať, ich trvanie nie je stanovené. Od pondelka 16. augusta 2021 je podľa nového COVID automatu v stupni ostražitosti deväť okresov. Ide o okresy Gelnica, Košice I.-IV., Košice-okolie, Poprad, Spišská Nová Ves a Stará Ľubovňa.
Neprehliadnite

Štát hodil sieť na prevádzky. Kontrola ľudí môže byť za hranou zákona, ich sťažnosti sa kopia

Napríklad spoplatnením angiténových testov, alebo i vydávaním usmernení pre ústavné zariadenia, polikliniky či ambulancie, ako sa majú správať k neočkovaným pacientom. Už pred začiatkom leta rezort pre nich zaviedol povinnú 14-dňovú karanténu, ak sa vrátili zo zahraničia, v čom bolo Slovensko jediné medzi krajinami EÚ. Tým postačoval európsky covid-pass.

SaS – uprednostniť alternatívy

Nie sme za povinné očkovanie, ale za vysvetľovanie a informačnú kampaň. „Alternatívou k tomu, ako udržať pracovisko bezpečné aj pre nezaočkovaných, sú testy,“ uviedla pre TREND tímlíderka strany Sloboda a Solidarita (SaS) pre zdravotníctvo a šéfka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková. Povinné očkovanie vnímajú v strane ako riziko.

Vladimír Lengvarský Ján Mikas
Neprehliadnite

Štát ohýba dáta. Regióny mieria k červenej, vláda hrá novú hru a pomaly „varí žabu“

Jednou z ich aktivít je aktuálny prieskum, ktorí si objednali a uskutočnil sa na vzorke tisíc respondentov od 21. do 26. júla. Podľa neho je vyše 66 percent Slovákov za očkovanie, 11 percent ho zvažuje a približne pätina ľudí očkovanie proti ochoreniu covid -19 odmieta.

Prieskum spomínal tiež dôvody odmietania. Ľudia sa podľa J. Bittó Cigánikovej boja najmä toho, že vakcíny sú rýchlo vyvinuté, boja sa vedľajších účinkov, myslia si, že sú zdraví a vakcínu nepotrebujú, niektorí hovoria o zdravotných prekážkach. Informovanosť by sa dala zvýšiť napríklad rôznymi diskusiami odborníkov v médiách.

Sme rodina – hlavne nediskriminovať

Strana Sme rodina pod vedením Borisa Kollára neplánuje zákonom zakazovať neočkovaným zamestnancom vstup na pracovisko. „Od samého začiatku očkovania hovoríme, že to musí byť dobrovoľné. Nesmieme rozdeľovať ľudí do dvoch skupín a tým ich diskriminovať,“ odpovedal pre TREND tlačový odbor hnutia Sme rodina.

Rovnako v médiách avizoval tiež minister práce Milan Krajniak, že je proti tomu, aby v rôznych prevádzkach bolo zavedené povinné očkovanie.

turisti
Neprehliadnite

Kocúrkovo s covid semaforom. V cestovnom ruchu lietajú milióny, vláda mu pomáha do hrobu

Poslanci hnutia pôvodne v júli blokovali návrh, ktorým by sa napríklad pri vstupe do prevádzok zohľadňovala zaočkovanosť. Návrh presadzovali okrem hnutia OĽaNO, aj strany SaS a Za ľudí. Novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia nakoniec v júli podporili aj v Sme rodina, no žiadali zmierniť isté podmienky. S ústupkami napokon súhlasili. Spomedzi 133 prítomných hlasovalo za 75 poslancov a 55 bolo proti.

Ústupkom napríklad bolo, že ak sa epidemická situácia zhorší, neočkovaní nebudú musieť za testy platiť pri dochádzaní do práce, škôl a obchodov. Bezplatné testy dostanú aj pendleri, pričom ich štát zabezpečí v MOM-kách.

Pokiaľ príde silná tretia vlna, zamestnanci nebudú musieť chodiť niekam na testy, ale otestujú sa sami bezplatne u svojho zamestnávateľa. Nič z proklamovaných sľubov koalície zatiaľ nie je na stole, ako sa pôvodne uvažovalo. Štát poskytuje bezplatnú možnosť antigénových či PCR testov len v zdravotne indikovaných prípadoch a pri nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti.

Od 1. júla prestali fungovať bezplatné mobilné odberové miesta, ľudia musia za testy finančne priplácať v 68 vybraných nemocniciach 5 eur.  Novinkou je, že pendleri, ktorí nie sú plne zaočkovaní, môžu prísť na územie Slovenska bez absolvovania domácej karantény. Potrebujú však negatívny výsledok RT-PCR testu, nie starší ako sedem dní. 

Za ľudí – treba dať na výber

Strana Za ľudí svojimi slovami pri očkovaní od začiatku podporuje osvetu o prínosoch očkovania, snaží sa pozitívne motivovať. Zaočkovaní ľudia chránia seba, ale prispievajú tiež k ako-tak normálnemu fungovaniu spoločnosti a ekonomiky v čase pandémie, uviedla pre TREND predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Zaočkovaná je necelá polovica populácie, preto by zákazy vstupu na pracovisko mohli byť vážnym zásahom do pracovnoprávnych vzťahov, poznamenáva. V prípade zhoršenie epidemiologickej situácie za lepšie riešenie považuje možnosť výberu medzi očkovaním, alebo pravidelným testovaním.

„Z poznatkov zo zahraničia vidno, že povinné očkovanie môže byť v mnohých prípadoch kontraproduktívne. Napríklad i v zdravotníctve zostávajú neočkovaní pracovať, ale môžu byť postihovaní,“ dodáva V. Remišová.

Neprehliadnite

Tretia vlna zmetie nepripravených. Nezamestnanosť láme rekordy, sme najhorší medzi štátmi V4

V nemocniciach na Slovensku je už dnes kritický nedostatok zdravotníckeho personálu a nevie si predstaviť, že by nemocnice v prípade odmietnutia očkovania nedostatkových pracovníkov prepúšťali. „Príkaz bez možnosti jeho vymáhania nemá význam. Sme preto skôr za pozitívnu motiváciu pracovníkov,“ spresňuje predsedníčka Za ľudí.