Povinný test až trikrát do týždňa pre tých, ktorí nie sú zaočkovaní a náhodou by sa chceli vybrať k všeobecnému lekárovi, zubárovi, prípadne na bežnú masáž či rehabilitáciu do nejakého ústavného zariadenia, polikliniky, zdravotného strediska alebo ambulancie.

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger počas Dňa otvorených dverí Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, v Banskej Bystrici 16. júla 2021. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Zmeniť zákon a povinne očkovať? Jedna vládna strana názorovo vyčnieva, ostatné sú zajedno

Vláda Eduarda Hegera opäť sprísnila pravidlá pre ľudí bez očkovania. Mnohí to v záplave denných informácií, ale i týždennom sledovaní covid automatu, možno ani nepostrehli, len sa to dozvedia priamo na dverách zariadení.

Prevádzky nemusia hlásiť, aký režim pre vstup návštevníkov zvolili. Musia však v priestoroch vyznačiť, ktorý režim platí a následne ho dodržiavať. Jednotlivé režimy môžu prevádzky striedať, ich trvanie nie je stanovené. Od pondelka 16. augusta 2021 je podľa nového COVID automatu v stupni ostražitosti deväť okresov. Ide o okresy Gelnica, Košice I.-IV., Košice-okolie, Poprad, Spišská Nová Ves a Stará Ľubovňa.
Neprehliadnite

Štát hodil sieť na prevádzky. Kontrola ľudí môže byť za hranou zákona, ich sťažnosti sa kopia

Začalo to nariadenou 14-dňovou karanténou pre neočkovaných, ktorú máme od začiatku leta ako jediná z krajín EÚ a patrí medzi najprísnejšie. V júli vláda zase schválila novelu zákona zvýhodňujúcu zaočkovaných. Pred pár dňami vydal rezort zdravotníctva metodické usmernenie, platné od 25. augusta. Platí pre už spomínané ústavné zariadenia, polikliniky, zdravotné strediská i ambulancie. 

Kontrola covid pasov v prevádzkach reštaurácie a kaviarni v susednom Rakúsku.
Neprehliadnite

Bonusy pre očkovaných nie sú v poriadku. Neočkovaní môžu ľahko vysúdiť odškodné

Rezort to slovami hovorkyne Zuzany Eliášovej potvrdil a odkázal nás priamo na daný materiál, teda kedy môže lekár vyžadovať od neočkovaného pacienta test a za akých podmienok.  Neočkovaní takto musia znášať na vlastnej koži viaceré obmedzenia.

Prevádzkovatelia reštaurácií sa sami rozhodnú, pre ktorých zákazníkov zostanú otvorení.
Neprehliadnite

Ukážte mobil s covid pasom. Štát nevychytal v čítačke všetky muchy, v reštrikciách však vedie

Ak chcú ísť hoci na rehabilitáciu či na masáž, musia test absolvovať viackrát týždenne. PCR test im totiž platí 72 hodín a antigénový len 48 hodín. A to je zásadná zmena, na ktorú mnohí neboli pripravení.

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger.
Neprehliadnite

Ľud proti ľudu? Polarizácia Slovensku nepomôže, rodí sa nová moc, bez zodpovednosti

Vraj dočasne, kým sa nepremoríme

Vláda najskôr naoko nechcela deliť ľudí na očkovaných a neočkovaných, napokon k tomu aj tak nenápadne dochádza. Od júla platí zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorý parlament schválil v skrátenom legislatívnom konaní. Za novelu zákona hlasovalo 77 poslancov, proti bolo 55 zákonodarcov, nik sa hlasovania nezdržal.

Podľa hnutia Sme rodina, ktoré pôvodne zákon blokovalo, je napokon všetko v poriadku. „Do prevádzok budú mať možnosť prístupu ako zaočkovaní, tak aj nezaočkovaní, podľa toho, aký režim si zvolí majiteľ podniku. Bude ho môcť meniť aj viackrát za deň, takže žiadna diskriminácia, ani rozdeľovanie sa konať nebude,“ reagovalo hnutie na otázky médií, či už im zvýhodňovanie zaočkovaných už neprekáža.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Tvrdé vytriezvenie z marketingu vlády. Trieskanie sľubmi a fraška pri reformách

Podľa rezortu zdravotníctva malo ísť o dočasné opatrenia. „V tomto smere ide o čas, kým sa z epidemiologického hľadiska spoločnosť nepremorí, kým neustúpi pandémia, kým nebude zaočkovaná kritická skupina,“ uviedol pre médiá minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Tiež spomenul, že touto novelou zákona sa v tejto chvíli nič zásadne nemení. Prax je iná. Všetko sa zmenilo. Zelená farba nie je pre štát, firmy, ani bežných ľudí zelená. Čo prevádzka, to úplne iný režim. TREND zisťoval v praxi viac a pýtal sa kompetentných.

Testy za desiatky eur týždenne

Napríklad, ak niekto chce ísť hoci na masáž či rehabilitáciu do zariadenia spravovaného štátom, nemusí sa dostať do vnútorných priestorov, a to dokonca aj v najviac „zaočkovanej“ Bratislave. Rovnako ani do polikliniky, zdravotného strediska, zubárovi či do inej ambulancie zdravotnej starostlivosti.

Záleží len od príslušného poskytovateľa, ako sa k danej situácii postaví a čo pacientom či klientom umožní. Tí neočkovaní neraz možno budú musieť opakovane absolvovať test, napríklad pri rehabilitácii 3- až 4-krát do týždňa.  A ten nie je zadarmo. Štát takto nenápadne usmerneniami cieli za vyššou zaočkovanosťou.

Za antigénový test treba platiť 5 eur. Ľudia tak minú z vlastného vrecka nemálo peňazí. Vláda do konca prázdnin nedoriešila ešte cenu PCR testov a spoluúčasť pacientov, prípadne, koľko testov bude štát poskytovať zadarmo a pre koho. Preplácané v plnej výške sú len pri zdravotne indikovaných prípadoch a neodkladnej zdravotnej starostlivosti.

Na snímke hlavný hygienik SR Ján Mika. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Cirkus vo vyhláškach, chaos vo firmách. Zákazníci však nie sú na špagátiku

Postrehnúť, čo všetko štát nenápadne mení, je pre bežných ľudí náročné, keďže nemajú za sebou právnikov. Bez ohľadu na farbu zóny podľa covid semaforu musí napríklad podľa augustovej vyhlášky ÚVZ každý prevádzkovateľ viditeľne označovať v priestoroch, podľa akého režimu funguje. Bez výnimky, vo všetkých farebných zónach.

Buď ide o „základ“ pre všetkých, režim OTP – výlučne pre plne zaočkovaných, s negatívnym PCR testom (72 hodín) či antigénovým testom (48 hodín), alebo po prekonaní covidu (nie viac ako pred 180 dňami). Aktuálne vláda zmiernila podmienky pre pendlerov, ktorí dochádzajú na Slovensku. Od 31. augusta im bude postačovať predložiť negatívny PCR test, nie starší ako 7 dní.

Ide Slovensko podľa nemeckého modelu?

Napríklad v susednom Česku zverejnil rezort zdravotníctva mimoriadne opatrenie č. 14 601 z 26. augusta, ktoré má platiť pre služby od 1. septembra. Pri welness službách či masážach sa zakazuje vstup do vnútorných priestorov, ak niekto vykazuje klinické príznaky ochorenia, napríklad má teplotu. Prevádzkovateľ musí dodržať rozostupy medzi zákazníkmi aspoň 1,5 metra. Ak niekto potrebuje kúpeľnú starostlivosť s rehabilitáciami, musí preukázať splnenie istých podmienok každých 7 dní. Každý pacient má z verejného zdravotného poistenia hradené dva PCR testy a 4 antigénne testy mesačne.

Inak postupuje Nemecko, ktoré zrejme inšpirovalo náš rezort. Od 23. augusta tam sprísnili podmienky pre nezaočkovaných. Musia mať antigénový test nie starší ako 24 hodín alebo PCR test nie starší ako 48 hodín, ak sa chcú dostať do nemocníc a ošetrovateľských zariadení. Nie však všade a vždy – len ak incidencia ochorení v určitom okrese bude vyššia ako 35 na 100-tisíc obyvateľov.

Je otázkou, prečo niekomu stačí preukázať sa testom raz za sedem dní, iní ho musia predkladať častejšie. Napríklad vlani počas prísnej pandemickej situácie vláda vyžadovala test nie starší ako 7 dní. Prečo tá zmena? Odpoveďou kompetentných by zrejme bolo, že za to môže infekčnejšia delta.

Na masáž? Jedine s negatívnym testom

Vráťme sa však k metodickému usmerneniu rezortu zdravotníctva pre ústavné zariadenia. V ňom vymenúva, kedy a ako môžu tieto vyžadovať test od pacientov. Týka sa to napríklad kúpeľnej liečby, doliečovacích zariadení, ale aj hospitalizácií v nemocniciach či bežných ambulanciách. Všetko je na rozhodnutí jednotlivých poskytovateľov, je na nich aký režim si zvolia.

Jeden príklad z mnohých. Špecializovaná nemocnica pre ortopedickú protetiku (ŠNOP) v Bratislave prevádzkuje zariadenie ústavnej starostlivosti. Má aj špecializované ambulancie a pracoviská rehabilitácie. Táto zóna je podľa covid automatu zelená a ide o región s najvyššou zaočkovanosťou.

Doteraz ju pacienti bežne navštevovali s tým, že pri vstupe do priestorov vypisovali informatívne vyhlásenie, týkajúce sa prípadného ochorenia či prekonania covidu a prebiehala aj kontrola klinických príznakov.

Vladimír Lengvarský Ján Mikas
Neprehliadnite

Štát ohýba dáta. Regióny mieria k červenej, vláda hrá novú hru a pomaly „varí žabu“

Medzi jej novými oznamami pred pár dňami svietil oznam: osoby prichádzajúce na rekondičné aktivity sa musia pri vstupe na aktivitu preukázať, že sú buď plne zaočkované, alebo OTP osoby, teda testované, očkované alebo po prekonaní covidu.

„Postupujeme podľa uvedeného aktuálneho usmernenia rezortom zdravotníctva z 24. augusta k testovaniu pacientov,“ uviedla pre TREND Denisa Vlková, riaditeľka ŠNOP. Ide im o bezpečnosť klientov i zamestnancov. Namieta však, že nejde o žiadne sprísnenie opatrení.

Pacient nesmie byť na chvoste

Usmernenie rezortu podľa D. Vlkovej určuje, v ktorých prípadoch poskytovateľ požaduje test, niekedy dokonca aj u zaočkovaných ľudí a kedy ho môže či nemusí vyžadovať. Je jedno, či je niekto samoplatiteľ, alebo jeho platba ide z verejného zdravotného poistenia. „Napríklad pri neočkovaných alebo nekompletne očkovaných, je na rozhodnutí poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, či pri ambulantnej zdravotnej starostlivosti test bude požadovať,“ spresnila D. Vlková.

Čo platí po novom podľa usmernenia rezortu zdravotníctva?

Ambulancie (vrátane zubných, i spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek): U kompletne zaočkovaných sa test nevyžaduje, ak nemajú príznaky, alebo pravdepodobne neboli infikovaní. Pri neočkovaných zase rozhodne lekár, či bude od nich požadovať antigénový alebo PCR test.

Hospitalizácie: U kompletne zaočkovaných aj nezaočkovaných sa vyžaduje PCR test, nie starší ako 72 hodín. Pri neodkladnej zdravotnej starostlivosti zabezpečí tento test nemocnica.

Doliečovacie zariadenia: Pacient musí mať negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín, prípadne si ho môže urobiť pri nástupe.

Návštevy v ústavných zariadeniach: Kompletne zaočkovaní a bez príznakov vstupujú bez testu, nezaočkovaní musia mať negatívny test

PRAMEŇ: rezort zdravotníctva (usmernenie k testovaniu pacientov, 24. augusta)

Je dôležité, aby sa pacient dostal k lekárovi vždy, keď to potrebuje, hovorí pre TREND Elena Marušáková, viceprezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR (AOPP). Rovnako však, aby si z ošetrenia nepriniesol covid.

„Existujú pacienti, ktorým závažné zdravotné komplikácie nedovoľujú dobrovoľne sa očkovať ani proti covidu. Preto sme žiadali ministra zdravotníctva, aby v rámci covid pasov zohľadnil špecifické potreby tejto skupiny a boli jednoznačne upravené vyhláškou,“ spresňuje.

Na snímke semafor svieti na červeno na prechode pre chodcov, v pozadí Bratislavský hrad v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Pri karanténe sme najpápežskejší v EÚ. Neočkovaných vláda trestá vlastným metrom

Rezort im potvrdil, že sa tým zaoberá. Vyrieši to tak, že pokiaľ bude mať niekto potvrdenie od lekára, bude považovaný za očkovaného. Asociácia sa však dlhodobo stretáva s problémami dostupnosti vyšetrení u niektorých špecialistov.

Covid to ešte zhoršil a pridal nedostupnosť hlavne akútnych a plánovaných operačných výkonov. „Trváme na potrebe mať jasný plán, ako dobehnúť odloženú zdravotnú starostlivosť,“ dodáva E. Marušáková.