Slovensko zrejme čaká referendum. Petičná akcia opozičného Smeru-SD s podporou mimoparlamentných strán má Slovákom ukázať, že existuje nádej na zmenu. Prezidentka Zuzana Čaputová potvrdila, že referendum vypíše minimálne s jednou referendovou otázkou. Druhú poslala na Ústavný súd SR.

Otázka „Súhlasíte s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu?“ je podľa jej úsudku z hľadiska ústavnosti sporná. Ústavný súd SR v minulosti totiž potvrdil, že nie je možné referendom alebo iným spôsobom, ktorý sa v ústave neuvádza, ukončiť funkčné obdobie orgánu verejnej moci. Týka sa to ako parlamentu, tak aj každého iného orgánu verejnej moci, teoreticky aj vlády.

Prvá otázka nie je v súlade s minuloročným rozhodnutím ústavného súdu

Ústavný právnik Vincent Bujňák z Právnickej fakulty Univerzity Komenského pre TREND uviedol, že ústavný súd minulý rok v júli konštatoval, že referendová otázka musí smerovať k vytvoreniu všeobecného pravidla. „O vytvorenie všeobecného pravidla nepôjde, ak sa otázka týka konkrétneho prípadu a použije sa len jednorazovo, bez možnosti ďalšieho použitia na iný prípad,“ vysvetlil.

Slovenská ústava zároveň umožňuje parlamentu po troch rokoch od účinnosti výsledku platného referenda zmeniť alebo zrušiť tento výsledok. Referendová otázka by sa tak podľa ústavného právnika mohla využiť jedenkrát a nové pravidlo by nezaviedla. Ústavnoprávny zmysel tak podľa V. Bujňáka nemá.

Druhý dôvod, pre ktorý ústavný súd otázku môže zamietnuť, je, že parlament nemôže zasahovať do rozhodnutia súdu. Ak ústavný súd rozhodne o tom, že otázka nie je v súlade s ústavou, parlament sa rozhodnutiu môže vyhnúť iba zmenou ústavy, ktorá by v ústave stanovila možnosť skrátiť volebné obdobie, ktoré by spelo k predčasným voľbám.

Politológ Jozef Lenč tvrdí, že dôvodov, prečo Smer-SD opätovne predkladá takú referendovú otázku, ktorá je evidentne v rozpore s ústavou, môže byť viacero. „Prvý je ten, že nemajú dostatočne dobrých ústavných právnikov. No pravdepodobnejším sa zdá byť ten, že cieľom nie je úprimne vyvolať referendum, ale dosiahnuť stav, v rámci ktorého budú môcť opakovane tvrdiť, že na Slovensku nie je demokracia, respektíve že prezidentka zmarila referendum,“ povedal pre TREND.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa