Igor Matovič by chcel ostať vo vláde, no nemá záujem o žiadne zo súčasných kresiel. Špekuluje sa, že by mohol vzniknúť nový úrad vicepremiéra pre boj s korupciou. Zatiaľ sú to len úvahy bez konkrétnejších parametrov, no podľa predbežných reakcií by mohlo ísť o celkom priechodný nápad.

Podpredsedníčka Za ľudí Mária Kolíková v Rádiu Express povedala, že o podobnom úrade sa uvažovalo už pred rokom pri kreovaní vlády, takže nejde o celkom nový nápad. Za ľudí o návrhu pripúšťajú diskusiu a v princípe nie sú proti.

Proti je, zrejme, len strana SaS, ktorá má problém so zvyšovaním počtu kresiel vo vláde a nesúhlasí ani s účasťou I. Matoviča v novom kabinete. Lenže vzťahy medzi OĽaNO a SaS sú momentálne na bode mrazu, a preto sa čoraz realistickejšou možnosťou stáva trojkoalícia bez SaS. V takom prípade by narástla aj šanca pre I. Matoviča stať sa vicepremiérom pre boj s korupciou.

Marketingovo aj politicky by to bolo pre neho ideálne riešenie. Ako podpredseda vlády by sa naďalej zúčastňoval rokovaní vlády a udržal si v nej silné postavenie. Jeho nový úrad by zrejme sídlil na Úrade vlády, takže by mal bezprostredný prístup k novému premiérovi. Zároveň by svoj čas mohol naplno venovať agende, ktorá ho vyniesla na premiérsku stoličku a v ktorej je pre voličov uveriteľný, a tak napravovať svoj poškodený imidž.

Otázne skôr je, ako by to pomohlo samotnému boju s korupciou a či by nešlo len o funkciu pre uspokojenie ega dosluhujúceho premiéra. Riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš si myslí, že by mohlo byť výhodou, ak bude za témou korupcie stáť taká silná politická váha, ako je predseda OĽaNO. No jedným dychom dodáva, že chýbajúci post vicepremiéra nie je v súčasnosti skutočnou príčinou, prečo boj s korupciou nezvládame.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa