Poslanci strany Sloboda a Solidarita (SaS) v parlamente boli, no neprezentovali sa. Rovnako ako opozičný Smer-SD, Hlas-SD, extrémisti z radov ĽSNS a Republiky, či poslanci zo strany Život. Strana SaS pred septembrovou schôdzou varovala, že otvorenie schôdze nemusí podporiť, čím si spraví prieskum o tom, kto z radov opozície bude koalíciu v menšinovom postavení podporovať. K blokovaniu schôdzí vyzýval aj klub poslancov ĽSNS.

Ako uviedol predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš, hnutie nemá uzavreté dohody so žiadnou z opozičných strán a to, že SaS sa rozhodla blokovať schôdzu, ho prekvapilo. Schôdza, na ktorej mali poslanci prerokovať vstup Fínska a Švédska do NATO, zdanenie plynovodov či paragraf 363 Trestného poriadku a novelu týkajúcu sa Generálnej prokuratúry, sa tak presunula.

Koalícia so SaS nerokovala

Predseda SaS Richard Sulík na tlačovej konferencii uviedol, že koalícia podľa jeho názoru nie je v stave ani otvoriť schôdzu parlamentu. „Chceli sme vidieť, ako si vládna koalícia predstavuje vládnutie, najmä teda tú časť, ktorá sa týka Národnej rady SR a to, ako chcú schvaľovať dôležité zákony,“ dodal R. Sulík.

Neschopnosť otvoriť schôdzu, by mal byť podľa jeho názoru dôvod na zamyslenie sa nad tým, či je správne držať jedného človeka prilepeného na stoličke, pričom ten je osobne zodpovedný za väčšinu problémov, ktoré vláda má. Za otázku stojí tiež to, či má zmysel takto riskovať parlamentnú väčšinu a prísť o štyroch ministrov.

Koalícia s poslancami SaS nerokovala o podpore pri niektorých zákonoch, či o tom, že ju strana podrží pri otváraní schôdze, čo R. Sulíka prekvapilo. Strana SaS je podľa jeho slov aj naďalej pripravená diskutovať.

Tak akoby verejnosť očakávala od SaS, že v ťažkých chvíľach, ktoré Slovensko čakajú, sa nebude hrať na obštrukciu, tak rozhodne aj zdravý rozum by očakával, že vládna koalícia urobí všetko preto, aby presvedčila tých, ktorí ochotní sú rokovať, aby sa rokovanie otvorilo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa