Rumunská vláda bola medzi prvými, ktorá v Európe zareagovala na prudký nárast cien energií. Bukurešť spustila už vlani v novembri dotačný program na ochranu jedného z najchudobnejších národov eurobloku pred vplyvom energetickej krízy.

Tamojšie energetické spoločnosti síce nakupujú energie za plnú trhovú cenu, no predávajú ju odberateľom len za zlomok, pričom štát kompenzuje rozdiel. Prudký nárast cien v dôsledku západných sankcií voči Rusku a obmedzeniu dodávok plynu do Európy však spôsobili, že vláda nedokáže nastavený refundačný systém udržať. Výsledkom je, že platby prichádzajú neskoro alebo ak vôbec. Energetické spoločnosti varujú, že majú vo svojom cash flow obrovské medzery.

Vláda pre tento rok vyčlenila na kompenzácie približne dve miliardy eur. Rumunské združenie verejných služieb Afeer však odhadlo náklady na šesť miliárd aj napriek tomu, že cena plynu už z augustových rekordov výrazne klesla. Energetický regulátor ANRE dokonca spomína až osem miliardách, čo sú približne tri percentá HDP krajiny. Vláda podľa jeho výpočtov zaplatila k polovici októbra verejnoprospešným službám niečo vyše miliardy.

Musia si požičiavať

„Situácia sa zhoršuje,“ povedal pre Financial Times predseda Afeer Laurentiu Urluescu a dodal, že prvé platby prišli až v júni. Varoval, že finančná ťarcha uvalená na dodávateľov energií prinútila mnohých požičiavať si na pokrytie deficitu, pričom v niektorých prípadoch takmer vyčerpali svoje úverové linky. Rovnaký problém má asi stovka dodávateľov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa