Generálny riaditeľ ruského energetického gigantu Gazprom Alexej Miller v nedeľu varoval, že plány Západu na obmedzenie cien ruského plynu spôsobia zastavenie jeho dodávok. V podobnom duchu sa predtým vyjadril aj ruský prezident Vladimir Putin. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Konflikt na Ukrajine podnietil zákazníkov z Európskej únie (EÚ), aby znížili nákupy energií z Ruska, pričom skupina G7 (sedem najvyspelejších ekonomík sveta) a EÚ sa snažia zaviesť cenový strop pre ruskú ropu a plyn.

Miller: Porušenie zmlúv

„Takéto jednostranné rozhodnutie je, samozrejme, porušením existujúcich zmlúv, čo by viedlo k ukončeniu dodávok,“ povedal Miller v štátnej televízii.

Prezident Putin minulý mesiac pohrozil, že Rusko prestane dodávať ropu a plyn krajinám, ktoré zavedú cenové stropy. A varoval Západ, že „zmrzne“ ako vlčí chvost v známej ruskej rozprávke.

Skupina G7 sa začiatkom septembra zaviazala, že urýchli zavedenie cenového stropu na dovoz ruskej ropy, aby tak odrezala Moskvu od príjmov na financovanie vojenskej akcie na Ukrajine.

Obmedzenie dodávok z Ruska, druhého najväčšieho vývozcu ropy na svete po Saudskej Arábii a popredného svetového vývozcu zemného plynu, by zasiahlo svetové trhy s energiou a globálna ekonomika by musela čeliť ešte vyšším cenám energie.

Ďalšie dôležité správy

KK28 Petrohrad - Šéf Gazpromu Alexej Miller gestikuluje počas ekonomického fóra 16. júna 2022 v Petrohrade. Gazprom tvrdí, že nevidí riešenie pretrvávajúceho problému so zariadením na kompresorovej stanici Portovaja, ktoré spôsobilo obmedzenie dodávok plynu do Európy cez plynovod Nord Stream 1. Európske ceny plynu pre zníženie dodávok od pondelka vyskočili o 70 %. FOTO TASR/AP
Russian gas monopoly Gazprom head, Alexei Miller gestures while speaking on the sidelines of the St. Petersburg Internat
Neprehliadnite

Európa so súčasnou úrovňou zásob plynu nemusí túto zimu prežiť, tvrdí šéf Gazpromu