V lete minulého roka sa korunný princ Smeru Peter Pellegrini rozhodol, že mu bude lepšie vo vlastnej strane. Zároveň sa chcel vyhnúť hriechom svojej materskej strany. Začiatky Smeru sú známe aj tým, že financie zháňal neoficiálnymi cestami a „vlastnou hlavou“ sám predseda. Nesúc si so sebou bremeno spoločnej minulosti so Smerom, dal P. Pellegrini nesplniteľný sľub.

„Okamžite, ako nám bude pridelené IČO, tak otvoríme transparentný účet a budete vedieť o každej jeden korune,“ vyhlásil nový líder čerstvo založenej strany. Táto myšlienka možno ani nevyšla celkom z hlavy P. Pellegriniho, pretože tesne predtým mu ju sugestívne podsunul v otázke novinár.

Strana Hlas-SD síce priebežne zverejňuje na svojom webe darcov nad 1 000 eur, ale o transparentnom účte už mlčí, čo jej doteraz radi pripomínajú aj novinári.

Ľuboš Kostelanský z Transparency International sa však hlasistov v tomto smere zastáva. „Podľa mňa išlo o nedorozumenie, že čo vlastne novinári od Pellegriniho chceli. Takto ďaleko to až nemôže ísť, žiadať od strán, aby všetko účtovali na transparentnom účte,“ hovorí Ľ. Kostelanský.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa