Politické strany dostávajú relatívne štedré príspevky zo štátneho rozpočtu. V aktuálnom volebnom období to bude dohromady 76 miliónov eur. Určené sú na základnú prevádzku a predvolebné kampane.

Kým tesne pred voľbami môže verejnosť kontrolovať výdavky politikov cez transparentné účty, po voľbách je transparentnosť veľmi nízka. Môžu za to zle nastavené pravidlá. Politické strany síce každoročne zverejňujú výročné správy, ale verejnosť sa z nich až tak veľa nedozvie.

Zlé pravidlá a nízka transparentnosť zvyšujú riziko, že strany sa obohacujú na úkor daňových poplatníkov. Politické strany často využívajú ako dodávateľov rôzne spriaznené firmy, čo vyvoláva otázky. Problém je, že nevieme, či ide o dodávky za bežné trhové ceny. Naposledy sa TREND pozrel na dodávateľov OĽaNO, teraz si posvietime na ĽSNS a Sme rodina.

Býva v sídle strany

Aj u kotlebovcoch vyvoláva zoznam dodávateľov pochybnosti. Podľa výročnej správy z roku 2019 získala 50-tisíc eur od strany firma Blato, ktorá v tom čase patrila Petrovi Bahnovi, poslaneckému asistentovi kotlebovcu Petra Krupu. Portál Aktuality.sk tiež upozornil, že P. Bahno sa objavoval v kotlebovských vlakových hliadkach a ako trvalý pobyt si uvádza adresu oficiálneho sídla ĽSNS.

Ide presne o to sídlo, ktoré pripomína skôr rodinný dom na súkromné bývanie než sídlo strany a médiá kotlebovcov podozrievajú, že ho pre tento účel aj kupovali.

Pekná suma za zákazku od strany pristála aj na účte Vendelína Medveckého, ktorý si uvádza rovnakú adresu trvalého pobytu ako podpredseda strany Andrej Medvecký. Podľa Živnostenského registra si navyše živnosť založil len v januári 2019 a ukončil ju v decembri 2019. Za túto dobu stihol zinkasovať od strany viac ako 43-tisíc eur. Ako predmet podnikania si uviedol podnikateľské, organizačné a ekonomické poradenstvo a administratívne služby.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa