V kauze možného sledovania štátnej počítačovej siete Govnet zadržali štyri osoby. Potvrdila to polícia na sociálnej sieti. V utorok Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahovala v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES). Podľa medializovaných informácií mal byť odpočúvaný vládny intranet, sledované mali byť nielen všetky vládne maily, ale aj telefonické hovory.

Denník N disponuje informáciami z prostredia orgánov činných v trestnom konaní, podľa ktorých policajti na jednotlivých serveroch zaistili podozrivé zariadenia. Vyšetrovateľ v súčasnosti vykonáva procesné úkony, toľko zatiaľ vyjadrenie polície. Ďalšie informácie neposkytla. "Aby nedošlo k zmareniu alebo sťaženiu objasňovania a vyšetrenia veci," zdôvodnila.

Podľa informácií portálu Aktuality.sk je medzi zadržanými generálny riaditeľ NASES Peter Ďurica, vedúci dohľadového centra NASES- Ján Kotrady, riaditeľ sekcie kybernetickej bezpečnosti úradu podpredsedu vlády pre investíce a informatizácie Ján Majtan a jedna osoba zo súkromnej sféry.

Ohrozená prokuratúra?

Polícia údajne pracuje s podozrením, že odpočúvanie mali vykonávať cudzie spravodajské služby, ale zrejme aj súkromný sektor. Okrem vlády sa podozrenia týkajú aj komunikácie slovenskej prokuratúry, čo by znamenalo vážne bezpečnostné riziko.

Kompetentní hovoria, že ide o jedno z najväčších ohrození kybernetickej bezpečnosti na Slovensku. IT špecialista Ľubor Illek zdôraznil, že štát zriadil vládnu počítačovú sieť Govnet práve preto, aby bola stále dostupná a bezpečnejšia. „Ak sú tu podozrenia, že bola odpočúvaná, tak je to naozaj mimoriadne veľké zlyhanie,“ zdôraznil.

Začalo to za bývalej vlády

Vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí), pre TASR potvrdila len toľko, že zásah polície v priestoroch úradu vlády a v rôznych budovách Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu súvisí s podozreniami z ohrozenia strategickej bezpečnosti a záujmov štátu. Odpočúvanie malo začať za bývalej vlády a bývalého vedenia úradu.

Podpredseda NR SR Milan Laurenčík (SaS) uviedol, že ak sa potvrdí, že vládnu počítačovú sieť Govnet odpočúvali, pôjde o bezprecedentný prípad ohrozenia strategickej bezpečnosti štátu. „Žiadame preto o dôsledné prešetrenie celej kauzy a následné vyvodenie trestno-právnej zodpovednosti u konkrétnych ľudí. Sme presvedčení, že bývalý premiér a vicepremiér majú čo polícii vysvetľovať,“ uviedol.

Vysvetlenie zo strany Petra Pellegriniho a Richarda Rašiho, ktorí v rokoch 2016-2018 zastrešovali agendu Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby, spravujúcej informačnú sieť Govnet, je podľa SaS potrebné. A to najmä vo svetle ich prepojenia na osoby a organizácie, ktoré mali možnosť ovplyvňovať správanie členov vlády na základe informácií získaných závažnou trestnou činnosťou.

Poslanci Smeru-SD sú prekvapení

Na situáciu zo Smeru - SD zatiaľ reagovali poslanci Národnej rady SR Ladislav Kamenický a Matúš Šutaj Eštok . Exministra financií a bývalého vedúceho Úradu vlády SR prekvapili informácie o údajnom odpočúvaní a sledovaní štátnej počítačovej siete Govnet. Spoločne však deklarujú, že o tom nič nevedia.

"Ja som dosť v šoku, čo počujem. Absolútne však nič o tom neviem, počkám si, ako bude prebiehať vyšetrovanie," povedal L.Kamenický pre TASR. Ak by sa odpočúvanie potvrdilo, tvrdí, že on osobne sa nemá čoho obávať. "Ja mám svedomie čisté."

M. Šutaj Eštok nemá podľa vlastného vyjadrenia akékoľvek informácie. „Čakám sám, čo sa v tomto prípade udialo a deje sa," uviedol s tým, že cez sieť komunikuje celý štát. Chce si počkať na výsledky policajného vyšetrovania a nevidí dôvod, prečo by sa mal na to teraz pýtať bývalých podpredsedov vlády pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho a Petra Pellegriniho.  „Sú orgány činné v trestnom konaní a ja im dôverujem. Uvidím, na čo prídu a čo zistia," povedal poslanec.