Iba niekoľko týždňov vydržala vlajková loď Ministerstva spravodlivosti SR bez odporu. Vyše 300 sudcov nesúhlasí so zmenou súdnej mapy, ktorú predstavila v závere uplynulého roka ministerka Mária Kolíková (Za ľudí). Chcú o návrhu opäť diskutovať, zároveň žiadajú ministerku aby zámer stiahla z medzirezortného pripomienkového konania a pripravila nové znenie za účasti sudcov a odborníkov. Návrh rezortu vychádza z analýzy dostupných dát, jeho cieľom nie je prepúšťanie sudcov, ale optimalizácia procesov a najmä vyššia miera špecializácie.

Súdna mapa nie je žiadnou novinkou, reorganizovať súdy plánovala ešte exministerka Lucia Žitňanská. Nový systém počíta najmä s tým, že bude prakticky v každom kraji vytvorené jedno špecializované pracovisko, teda trestné, rodinné či civilné. Menšie súdy, ktoré nemajú toľko práce, budú zatiaľ slúžiť ako detašované pracoviská, analýza možností, či redukovať budovy, bude realizovaná až neskôr.

„Zdôrazňujeme, že nová súdna mapa zásadným spôsobom mení usporiadanie súdov v rámci SR, je neprimeraným zásahom zákonodarnej a výkonnej moci do súdnej moci, sťažuje prístup občanov k súdu a porušuje záväzky SR ako členského štátu Európskej únie v otázke nezávislosti súdnictva a práva na prístup k spravodlivosti,“ tvrdí časť sudcov v liste.

Podľa časti sudcov rezort spravodlivosti ich pripomienky doteraz ignoroval. „Naše mnohé odborné výhrady sme opakovane prezentovali Ministerstvu spravodlivosti Slovenskej republiky prostredníctvom stanovísk sudcovských rád a stanovísk predsedov súdov, avšak neboli zo strany Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky absolútne akceptované, ba boli až znevažované,“ dodáva stanovisko sudcov.

Redukcia okresných súdov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa