Štátna nemocnica Rázsochy tak skoro nebude. Svoje brány môže podľa Zuzany Dolinkovej, podpredsedníčky mimoparlamentnej strany Hlas – sociálny demokracia, otvoriť najskôr v roku 2029. Dôvodom je podľa nej dodržiavanie potrebných míľnikov pre financovanie nemocnice z Plánu obnovy a odolnosti. Uviedla to v rozhovore týždenníka Plus 7 dní Karty na stôl.

Ministerstvo zdravotníctva na čele s ministrom Vladimírom Lengvarským sľubuje hrubú stavbu nemocnice Rázsochy na jar roku 2024. Podľa informácií Z. Dolinkovej však súčasné procesy a podmienky neumožnia naplnenie sľubov rezortu zdravotníctva.

„Teraz prebieha súťaž, robí sa projekt, ktorý sa bude realizovať do jari 2023. Ak sa robí projekt, tak potom by sa mal zase vyberať zhotoviteľ. Podľa informácií, ktoré máme, hrubá stavba by mala byť do konca júna 2026,“ vysvetlila Z. Dolinková. Či to však bude reálne si netrúfa predpokladať.

Dôvodom jej obáv je najmä to, že súčasná vláda svoje kroky a rozhodnutia nenadväzovala na projekty, na ktorých začal pracovať rezort za vlády Petra Pellegriniho. Ako príklad uviedla rekonštrukciu Nemocnice Ružinov v Bratislave alebo rekonštrukciu Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, na ktoré vláda P. Pellegriniho v tom čase potrebné financie vyčlenila.

Bratislavčanom hrozí nedostupnosť zdravotnej starostlivosti

Na druhej strane je takmer hotová súkromná nemocnica Bory, ktorá podľa medializovaných informácií už má niektoré pozície vopred obsadené. Ide najčastejšie o pozíciu vedúca sestra, primár či pozície ďalšieho manažmentu. Štát má však k tejto nemocnici odmietavý postoj, ktorý potvrdila aj Z. Dolinková.

„Štát musí mať univerzitnú koncovú nemocnicu, pretože musí byť garantom dostupnosti zdravotnej starostlivosti. A ak sa hocičo stane, súkromník sa môže zbaliť, jednoducho odísť a tá nemocnica tu nemusí byť,“ vysvetlila Z. Dolinková.

Dôvodom odmietavého postoju je aj chýbajúci personál v štátnych nemocniciach, ktoré môžu mať ešte väčší problém po otvorení nemocnice Bory. Strana Hlas-SD upozorňovala na to, že personál zo štátnych nemocníc sa môže po otvorení nemocnice Bory presunúť a Bratislave bude hroziť kolaps dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

„Musíme sa vážne zaoberať otázkou, ako zabezpečiť či už pre slovenského pacienta alebo pre Bratislavčanov dostupnú zdravotnú starostlivosť na špičkovej úrovni,“ podčiarkla.

Súčasnej vláde Z. Dolinková vyčíta, že stále nezačali rokovania o odkúpení nemocnice Bory. Napriek tomu, že nemocnica nespĺňa potrebné podmienky pre univerzitnú nemocnicu, isté zmeny by ju mohli transformovať. „Štát musí robiť všetko preto, aby zabezpečil dostupnú zdravotnú starostlivosť v nemocnici, ktorú bude mať pod svojím dosahom,“ dodala.

Reforma zdravotníctva je iba kategorizácia nemocníc

Jedným z najväčších úspechov súčasného vedenia ministerstva zdravotníctva je reforma zdravotníctva, ktorej financovanie je viazané na čerpanie financií z Plánu obnovy a odolnosti. Podľa slov premiéra Eduarda Hegera ide dokonca o jeden z najväčších úspechov Slovenska. Z. Dolinková však upozornila, že zmeny, ktoré so sebou reforma prinesie, sa mohli uskutočniť aj bez potrebného zákona.

„Je to iba kategorizácia ústavných zdravotníckych zariadení. Nerieši sa sieť poskytovateľov ambulancie ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Opakovane som hovorila, že je to, ako keby sme stavali dom od strechy,“ podotkla s tým, že pokiaľ nebude zabezpečená sieť ambulancií a budú chýbať všeobecní lekári, pediatri či špecialisti, štát nemusí riešiť nemocnice vôbec, pretože pacient sa do nemocnice jednoducho nedostane.

O tom, čo si myslí o hromadných výpovediach lekárov a súčasnej situácii v zdravotníctve za úradovania Vladimíra Lengvarského sa dozviete v celom rozhovore.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke je Rudolf Kusý. Zabojuje Rudolf Kusý o primátorské kreslo v Bratislave?
Neprehliadnite

Vallov tím ukradol Bratislavu, peniaze podľa Rudolfa Kusého rozhadzujú ako malé deti

Simona Bubanova
Neprehliadnite

Spor medzi Matovičom a Sulíkom je iba zásterkou, podľa odborníčky ho Matovič šikovne predal

Karty na stôl s Norom Dolinským - hosť Peter Kmec (Hlas-SD), poslanec NR SR a bývalý veľvyslanec v USA
Neprehliadnite

Putin zrejme otestuje jednotu EÚ a ropu a plyn nám vypne, myslí si Peter Kmec