Od začiatku tohto roka zlato zdraželo v dolároch o zhruba 15,5 percenta. Vývoj jeho ceny je tak v kontraste s cenou ďalších drahých kovov. Striebro je od začiatku roka v dolároch zhruba na nule, paládium o poldruha percenta nižšie. Platina stráca dokonca takmer šestnásť percent. V korunách kvôli tohtoročnému oslabenie českej meny zhodnocuje zlato od začiatku roka o 21 percent, striebro o päť a paládium o viac ako tri percentá. Platina sa prepadá v korunách o necelých dvanásť percent.

Tehlička zlata, ktorú predstavuje nemecká centrálna banka vo svojej centrále vo Frankfurte
Neprehliadnite

Zlato, na rozdiel od peňazí, nedokáže „vyrobiť“ žiadna centrálna banka

Cenu zlata poháňa nahor strach búrz z celosvetového šírenia druhej vlny pandémie koronavírusy. V Nemecku sa nákaza teraz šíri opäť rýchlejšie, zatiaľ čo austrálsky štát Victoria, druhý najľudnatejší v krajine, sprísnil svoje protikoronavírusové opatrenia, a to kvôli nárastu počtu nakazených. Zlatu ale tiež svedčí rast geopolitického napätia medzi USA a Čínou.

Zlatu konečne prospieva aj prostredie historicky veľmi nízkych úrokových sadzieb a extrémne expanzívna menová politika svetovo významných centrálnych bánk v čele s tou rou americkou, ktorá od minulého týždni nakupuje za novo vytvárané doláre dokonca už aj jednotlivé dlhopisy amerických podnikov a firiem. Americká banka Goldman Sachs predpovedá, že zlato sa v horizonte roka dostane nad cenovú úroveň 2000 dolárov za uncu. Aj to pochopiteľne dopyt po kove podporuje.