Medvedia nálada na trhoch nemusí nutne znamenať signál na výpredaj portfólia. Práve naopak, negatívna nálada na trhu môže byť aj pri hrozbe budúcej recesie – pred ktorou vládnu obavy – pri investíciách reálnou príležitosťou. Záleží od toho, ako sa na situáciu pozeráte. Pretože korekcia môže byť nepochybne zaujímavou príležitosťou na nákup. Kým časť investícií stráca, takzvané bezpečné prístavy – kam patria aj drahé kovy –, majú tendenciu v takýchto obdobiach rásť.

Zlato od februára klesá, tento trend by sa mohol čoskoro zlomiť

Posledné týždne priniesli pri drahých kovoch zaujímavú korekciu. Za uplynulý týždeň si zlato odpísalo zo svojej hodnoty 2,9 percenta, kým striebro stratilo celkovo až 9,6 percenta. V septembri - ktorý bol pre trhy najhorším mesiacom za posledné roky – sa zlato dostalo na najnižšie hodnoty za posledného dva a pol roka.

Cena zlata sa aktuálne hýbe okolo úrovne 1650 dolárov za uncu, kým krátko po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu sa nachádzalo na vyše 1980 dolároch. Jeho cena od jari išla kontinuálne smerom nadol.

Pri negatívnych očakávaniach vývoja svetovej ekonomiky (recesia) by sme v praxi mohli čoskoro vidieť otočenie trendu. Inflácia naprieč globálnou ekonomikou totiž neustále rastie a investori neustále pozerajú, kde v bezpečí uchovať hodnotu investícií počas obdobia neistoty.

Vývoj hodnoty zlata za posledných 5 rokov
Zdroj: Investing.com
Vývoj hodnoty zlata za posledných 5 rokov

Uvidíme oživenie na akciovom trhu?

Na trhy však v závere roka prichádza aj ďalší fenomén. Záver roka býva zvyčajne najlepším časom pre trhy. Dôvodom sú obrovské konzumné príležitosti, najmä Black Friday. A takisto za ním nasledujúce vianočné nákupy.

Ten pre predaje na celom svete znamená rekordné obraty a vysoké zisky z výpredajov a akcií. Záverečný kvartál roka býva pre akciové tituly poriadne býčím obdobím a pozitívny sentiment sa historicky vo veľkej väčšine záverečných kvartálov roka prenášal na celý trh.

Je teda možné, že toto obdobie potiahne akciové trhy smerom hore. To by znamenalo, že na odpútanie zlata z aktuálnej nízkej cenovej úrovne si ešte istú dobu počkáme...

Olívia Lacenová

Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora