Cena zlata kopírovala v uplynulých týždňoch menové trhy. Kým dolárový index od polovice júla klesal, zlato rástlo. Avšak momentálne sledujeme posilňovanie dolára, čoho následkom je pád hodnoty vzácneho kovu.

Drahé kovy v tieni rastúceho dolára

Na kapitálových trhoch zažívame krušné časy. Takzvaným bezpečným prístavom, za ktorý je všeobecne považované zlato, predbieha v súčasnosti dolár v dôsledku rastu úrokových sadzieb. Americká mena prebrala kormidlo po tom, čo zlato dosiahlo vrchol, keď prelomilo hranicu 2 000 USD za uncu po vypuknutí vojny na Ukrajine,

FED považuje zvyšovanie sadzieb za účinný nástroj proti vysokej inflácii

Komentáre predstaviteľov americkej centrálnej banky FED podporili rast dolára, keďže sa chcú držať stratégie svižného rastu úrokových sadzieb s cieľom spomaliť rastúcu infláciu. Prezident FED-u v St. Louis James Bullard sa vyjadril, že podporuje aj ďalšie zvýšenie sadzieb o 75 bázických bodov v septembri.

Podobného názoru je aj prezidentka pobočky FED-u v kalifornskom San Franciscu Mary Dalyová, ktorá naznačila, že zvýšenie o 50 až 75 bázických bodov bude na stole na najbližšom zasadnutí predstaviteľov federálneho rezervného systému. Cieľom týchto krokov je udržať sadzby nad 3 percentami do konca roka 2022. Zvyšovanie sadzieb považuje väčšina členov za efektívnych nástroj v boji s infláciou.

Dopyt po zlate neupadá

Korekcia z posledných dní je len chvíľkovým vybočením zo zaužívaných koľají. Zlato sa počas tohto roka tešilo obrovskému záujmu investorov, čo naznačuje aj stav zásob na burze COMEX, ktoré konštantne klesajú. Viac ako sedem miliónov uncí bolo vyskladnených za uplynulých sedem mesiacov a zverejnené údaje ukazujú, že zásoby skladu sa po prvý raz za posledné dva roky dostali pod hranicu 30 miliónov uncí.

Diverzifikácia investičného portfólia zlatom pretrváva aj naďalej a rovnaký trend platí aj v prípade striebra, ktoré je populárne na Londýnskom trhu s drahými kovmi. Fyzický nákup drahého kovu je pre investorov popri nástrojoch kopírujúcich cenu vzácnych kovov stále zaujímavý.

Pre konzervatívnych investorov môže byť súčasná korekcia príležitosť

Zlato sa momentálne pohybuje na úrovni okolo 1 730 USD za uncu. Z dlhodobého hľadiska vnímam zlato ako jednu z najistejších komodít, najmä pre konzervatívnejších investorov. Na zaradenie alebo doplnenie zásob zlata do svojho portfólia je pri súčasných cenách vhodný priestor. Či už vo fyzickej podobe alebo ako ETF a futures. Z pohľadu výkonnosti, zlato za uplynulých päť rokov vykázalo rast hodnoty na úrovni 38 percent.

Vývoj hodnoty zlata za posledných 5 rokov.
Zdroj: Investing
Vývoj hodnoty zlata za posledných 5 rokov.
Olívia Lacenová

Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora