Doma ako v práci. Za uplynulý rok a pol sa home office stal štandardom, ktorý v kombinácii s príležitostným presunom do kancelárie tvorí tzv. hybridný pracovný model.

Život bez programov na videokonferencie a  ďalšieho softvéru a aplikácií, ktoré nám pomáhajú lepšie manažovať pracovný čas, si už ani nevieme predstaviť. Okrem toho, že tieto platformy uľahčujú pracovné povinnosti, sú úspešné aj na burze.

Aplikácie, ktoré dovoľujú prácu z domu

Zoom, Work (Slack), Teamviewer, DocuSign či CrowdStrike môžeme zaradiť medzi známe a pomerne zaujímavé WFH spoločnosti. Aj napriek tomu, že akcie Zoom Video Communications Inc majú za posledný týždeň klesajúcu tendenciu, výhľad v horizonte piatich rokov je viac ako pozitívny.

Výsledky v predstihu zverejnil tento týždeň aj Teamviewer. Spoločnosť informovala o slabšom raste fakturácií v porovnaní s očakávaniami, avšak informácie z agentúry Reuters ukazujú, čo stojí za celoročným výhľadom v druhom kvartáli. Vďačí za to robustnému obchodovanie v júni.

Akcie „Work from Home“ spoločností bude aj naďalej ovplyvňovať narastajúci počet firiem, ktoré digitalizujú svoje služby. Výraznou položkou vo firemných rozpočtoch sa stáva aj kybernetická bezpečnosť či potreba analýzy a vyhodnocovania dát.

Podľa odhadov spoločnosti Gartner sa výdavky na IT v roku 2021 medziročne zvýšia o 4 percentá. So samotnou digitalizáciou súvisí aj hybridný pracovný model, ktoré idú spolu ruka v ruke – bez potrebných technológií by sme z domu plnohodnotne pracovať nedokázali.

Ako to vyzerá na trhu

V priebehu týždňa vidíme stúpajúcu tendenciu pri titule Crowdstrike Holdings Inc, ktorý posilnil cca o +2,54 percenta. Významný hráč kybernetickej bezpečnosti ponúka cloudovú platformu, ktorá chráni zákazníkov pred kybernetickými hrozbami.

Tento rok tiež dokončili akvizíciu za takmer 400 mil. USD. Podľa informácií zo spoločnosti vzrástla zákaznícka základňa CrowdStrike k októbru 2020 medziročne o 85 percent.

Výkonnosť akcií spoločnosti Crowdstrike Holdings Inc. za posledný rok.
Zdroj: Investing.com
Výkonnosť akcií spoločnosti Crowdstrike Holdings Inc. za posledný rok.

 

Výkonnosť akcií spoločnosti Crowdstrike Holdings Inc. za posledný týždeň.
Zdroj: Investing.com
Výkonnosť akcií spoločnosti Crowdstrike Holdings Inc. za posledný týždeň.

Firmy investujú alebo budú musieť začať investovať napríklad do nástrojov na elektronické podpisovanie a správu právnych dokumentov. DocuSign, ktorý je popredným poskytovateľom riešení pre elektronický podpis, by mohol z rozširovania trhu profitovať.

Spoločnosť odhaduje, že jej produkt je zhruba až sedemkrát zdatnejší ako konkurenčný Adobe Sign a počas minulého roka bol rast dvakrát rýchlejší.

Ekonomiky sa otvárajú, návrat do kancelárií stagnuje

Trend práce z domu a hybridných pracovných modelov nezmizne. Počas leta síce pozorujeme otváranie ekonomík jednotlivých štátov, avšak masívny návrat do kancelárií je zatiaľ v nedohľadne. Začiatkom júna ešte stále zívali prázdnotou londýnske či newyorské.

Naopak aktivita na pracoviskách v nemeckom Frankfurte nad Mohanom sa už pomaly dostáva na úroveň spred pandémie. Ukázali to dáta Google o mobilite, ktoré spracoval Bloomberg.

Akcie „Work from Home“ spoločností za posledný rok rástli, aj keď čiastočný návrat zamestnancov do kancelárií s nimi mierne zamával. Čo nám však prinesie jeseň a stále pribúdajúce nové varianty koronavírusu nevie nikto s istotou povedať. Digitalizácia spoločností jednoznačne naberá rýchle obrátky, a preto môžu byť tieto spoločnosti v hľadáčiku investorov.

Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora