Elon Musk je človek, ktorý sa rád pohráva s vplyvom na finančných trhoch. V prípade jeho projektu Tesla ho Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC), ktorá dohliada nad finančným trhom USA, donútila v roku 2018 odstúpiť z pozície prezidenta firmy pre insider trading. To mu však nebráni vyjadrovať sa cez svoj účet na sociálnej sieti Twitter k rôznym témam.

Jeho výroky v súvislosti s kryptomenami s napätím sleduje celý svet. Na základe jeho výrokov cena bitcoinu a ďalších kryptomien kolíše a mnohí investori už prišli vplyvom jeho slov o zásadné sumy. Logicky sa tlačí na jazyk otázka, čo tým Musk sleduje a čo s tým chcú trh a regulátori robiť.

Muskove vyjadrenia sú ako jazda na kolotoči

Je nepochybné, že Elon Musk je dnes najvplyvnejším „influencerom“ digitálnych mien, osobitne bitcoinu. Úvodom roka v januári prudko vzrástla cena bitcoinu o 20 percent po tom, ako si Musk pridal hashtag bitcoin do svojho BIO na Twitteri. Vo februári spôsobil ďalší skokový rast o 16 percent po tom, ako Tesla nakúpila bitcoiny v hodnote 1,5 miliardy dolárov.

Musk však popri tom vyslal viackrát aj negatívne signály. Keď Tesla ohlásila, že nebude akceptovať platbu bitcoinom pre klimatické obavy, bitcoin stratil šmahom ruky viac ako 10 percent. Argumentom v tomto prípade bolo, že ťažba bitcoinu znečisťuje životné prostredie.

V máji pridal E. Musk ďalší argument, že ho znepokojuje rýchly nárast využívania fosílnych palív na ťažbu bitcoinov a realizáciu transakcií. Osobitne kritizoval ťažbu v krajinách, kde sa elektrina vyrába primárne z uhlia, ktoré zo všetkých fosílnych palív produkuje najviac emisií. Po týchto tweetoch neklesla len cena bitcoinu, ale aj hodnota akcií samotnej automobilky Tesla.

Aby toho nebolo málo, Musk v júni zasa „otočil“. Aktuálne prišiel s návrhom, ako by Tesla mohla opäť akceptovať bitcoinové transakcie pri nákupe áut. Na Twitteri sa vizionár vyjadril, že ak kryptoťažiari začnú využívať alternatívnu energiu, konkrétne v objeme aspoň 50 percent, Tesla obnoví povolenie bitcoinových transakcií. Toto vyhlásenie bolo podľa dát firmy Coindesk pravdepodobným dôvodom, prečo cena bitcoinu v priebehu nasledujúcej hodiny stúpla vyššie o takmer 10 percent.

Investori sú rozčúlení

Čo hovoria na tieto Muskove zásahy do trhu investori do kryptomien? Podľa portálu CNN sú investori aj analytici skutočne rozčúlení, že každá Muskova nemiestna poznámka dáva do pohybu nekontrolovateľné zmeny cien kryptomien.

Magda Wierzycka, protikorupčná aktivistka a CEO finančnej spoločnosti Sygnia, sa dokonca nechala počuť, že podozrieva Muska z manipulácie trhových cien kryptomien. Musk, logicky, toto obvinenie poprel.

Fakty však jasne hovoria, že má na ceny kryptomien enormný vplyv a je len nezodpovedanou otázkou, aký je jeho finálny zámer pri všetkých vyjadreniach na ich adresu. Bude každopádne zaujímavé sledovať, s akými ďalšími vyjadreniami príde a aká silná bude reakcia trhov.

Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora