Vstup spoločnosti Coinbase na akciový trh je veľkou udalosťou, ktorú sleduje celý finančný a krypto svet. A to sa firme podarilo urobiť veľký rozruch ešte pred samotným zalistovaním sa na americkej burze NASDAQ. Coinbase mnohým doslova vyrazila dych, po tom, čo zverejnila posledné finančné ukazovatele. Veď sa pozrite sami: 

  • 56 miliónov registrovaných používateľov
  • 223 miliárd dolárov v správe
  • objem obchodovania vo výške 335 miliárd dolárov
  • čistý zisk 730 až 800 miliónov dolárov

Aj napriek tomu, že mnohí tvrdia, že valuácia Coinbase je pri navrhovanom ocenení 100 miliárd dolárov nadhodnotená, tieto čísla dokazujú, že bola pravdepodobne ešte podhodnotená. Jednoducho, tím okolo Briana Armstronga a Freda Ehrsama vytvoril úžasnú spoločnosť.  

Počet aktívnych používateľov v miliónoch (vľavo), objem aktív na platforme v miliardách (vpravo)
Zdroj: Coinbase / Economist
Počet aktívnych používateľov v miliónoch (vľavo), objem aktív na platforme v miliardách (vpravo)

Hĺbkovú analýzu spoločnosti si môžete nájsť kdekoľvek inde, mňa v správe o príjmoch zaujali nasledovné tri veci.

Vyššia výnosnosť ako bitcoin

Výnosnosť spoločnosti Coinbase prekonala aj bitcoin. Či už ste investovali v rámci série A, alebo ste vstúpili až do posledného kola financovania firmy, vaše investície sa zhodnotili rýchlejšie ako samotná digitálna mena. To však neznamená, že bitcoin je zlá investícia. Už desať rokov si každoročne pripisuje viac ako 200 percent. Poukazuje to len na to, aká je Coinbase neuveriteľná investičná príležitosť pre investorov.

Milovaná aj nenávidená

Mnohí z rôznych dôvodov radi nenávidia Coinbase. Sťažujú sa na zákaznícky servis, na málo zalistovaných aktív alebo na vysoké poplatky.

Takmer nič z toho však nie je dôležité. Coinbase je lídrom v získavaní nových používateľov pre alternatívny finančný systém, bez ohľadu na názor verejnosti. Nedá sa poprieť, akú výraznú úlohu Coinbase zohrala pri budovaní novej triedy aktív vo výške dvoch biliónov dolárov.

FOMO efekt je stále tu

A v neposlednom rade, neuveriteľné výsledky a progres Coinbase v prvom štvrťroku 2021 pravdepodobne vyvolajú na finančnom trhu takzvaný FOMO efekt. Nikto nebude chcieť takúto príležitosť premeškať. Aj globálne hedžové fondy si už určite uvedomili, do akej veľkosti môžu vďaka kryptomenám spoločnosti vyrásť. Je viac ako pravdepodobné, že stále viac a viac veľkých investorov a fondov interne diskutuje o tom, ako vstúpiť do tohto nového odvetvia. Nehovoriac o tom, že rovnakým spôsobom sa začínajú prebúdzať aj retailoví investori.

Úspech Coinbase pre celé krypto odvetvie je neoceniteľný. Firma ide príkladom a ukazuje, ako by mal vyzerať poskytovateľ špičkovej digitálnej infraštruktúry, ktorý buduje dôveru u investorov, ale aj regulačných orgánov. 

Otázkou už len ostáva, na akú valuáciu sa Coinbase dostane po vstupe na NASDAQ. Dostane sa k hodnote 150 miliárd dolárov alebo vyššej, alebo sa pár dní po vstupe prepadne? Zatiaľ to nikto nevie, ale mám pocit, že celý finančný svet to s nadšením sleduje.

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora