Rozhodnutia združenia štátov ťažiacich ropu OPEC+ sú finančným svetom vždy ostro sledované a trhy na ne bezprostredne reagujú. Pri prekvapivom aprílovom oznámení zníženia ťažby o 1,16 milióna barelov denne v nasledujúcich mesiacoch sa čakal jasný cenový rast ropy. Ten skutočne nastal, avšak trval len jeden deň (cena zmesi Brent narástla o 7 percent na 85 dolárov). Avšak v nadchádzajúcich týždňoch sme videli na trhoch korekciu, ktorá zatiaľ stále trvá.

Vyšší dopyt na nepotvrdil, naopak, horšie ekonomické čísla poslali ropu nadol

Pre lepšie pochopenie pohybov cien ropy - krátky encyklopedický pohľad na dve kľúčové ropné zmesi, ktoré sa obchodujú: WTI a Brent. Ropa WTI (West Texas Intermediate) sa ťaží primárne v Texase v USA, kým ropa Brent má pôvod v ropných poliach v Severnom mori. Aj keď má WTI nižší obsah síry ako Brent, cena tejto zmesi je dlhodobo nižšia ako severomorská ropa. Dôvod je prozaický: kapacita ropných polí v Severnom mori je výrazne obmedzená, kým v Severnej Amerike ťažba ropy WTI stále rastie, a to aj vďaka ťažbe z bridlíc a ropných pieskov. S futures kontraktmi na ropu sa obchoduje na komoditných burzách: s ropou Brent na Intercontinental Exchange (ICE) a s WTI na New York Mercantile Exchange (NYMEX).

Čo sa teda dialo s ropou od povestného oznámenia poklesu dennej ťažby? V polovici apríla jej cena v rámci ázijského obchodovania išla mierne nahor, a to pre predpoklad, že čínska spotreba podporí oživenie dopytu. Zároveň „do karát“ hralo aj mierne oslabenie dolára. Pohyb však bol len mierny, keďže sa očakávali rozhodnutia americkej a európskej centrálnej banky o zvýšení úrokových sadzieb.

Očakávania, že dopyt po rope narastie napríklad aj pre vyššiu spotrebu pred prvomájovými sviatkami v Číne sa nepotvrdili. Aj keď cestovný ruch v Ázii postupne ožíva, čísla sú stále jednoznačne pod úrovňou spred krízy.

Výkonnosť Crude Oil WTI Futures za posledných 5 rokov
Zdroj: Investing
Výkonnosť Crude Oil WTI Futures za posledných 5 rokov

Ďalší vývoj pre krajiny produkujúce ropu nedopadol dobre. Americký FED zatiaľ nezastavil cyklus zvyšovania sadzieb a opäť ich mierne zvýšil. Európska centrálna banka urobila rovnaký krok. Kým v prvom prípade panovala istá nádej, že FED ukončí cyklus zvyšovania – a tým dá signál pre silnejší rast ekonomiky, v druhom prípade sa zvýšenie čakalo. Každopádne, tieto opatrenia spolu s údajmi o americkom HDP za 1. štvrťrok 2023, ktoré zásadne spomalilo v porovnaní so 4. kvartálom 2022, a opatrnými vyhliadkami na ďalší vývoj globálnej ekonomiky, poslal ceny ropy výrazne nadol. Futures na ropu Brent klesli za posledný týždeň výrazne o 6,9 percenta a futures na ropu WTI klesli až o 8 percent.

Výkonnosť Brent Oil Futures za posledných 5 rokov
Zdroj: Investing
Výkonnosť Brent Oil Futures za posledných 5 rokov

USA oslabujú ropu uvoľňovaním strategických rezerv

Situácia cene ropy nepraje. Napriek známkam oživenia pri cestách do ázijských krajín zostáva počet letov nízky. Aj keď sa investori neboja poklesu dopytu po rope v Číne, spomaľujúca americká ekonomika neveští pre globálny vývoj nič dobré.

Navyše, Spojené štáty vďaka rastúcim kapacitám ťažby ropy WTI z bridlíc uvoľňujú ropu zo strategických rezerv, aby zmierňovali ceny benzínu a nafty na stojanoch pre obyvateľstvo. Na konci marca prezident Biden oznámil, že bude v priebehu ďalšieho polroka uvoľňovať zo strategických ropných rezerv jeden milión barelov ropy denne. Zároveň úpravou zákona o infraštruktúre a zamestnanosti znížil minimálny objem SPR (Strategic Petroleum Reserve) stanovený Kongresom z 300 miliónov barelov na 254,2 milióna barelov.

Obdobie rozpúšťania ropných rezerv pomaly končí, keď priemerný denný objem od 1. mája klesol na 873-tisíc barelov. Uvidíme, ako sa ukončenie tohto programu podpíše pod cenu ropy. Každopádne, ekonomické vyhliadky zostávajú skôr pesimistické a je otázne, či štáty OPEC+ majú reálnu silu dlhodobejšie ovplyvniť cenu ropy. Zvlášť, ak napríklad Rusko masívne obchádza sankcie a obchoduje ropu pod cenu so štátmi ako Čína a India.

Adam Austera

Vyštudoval vysokú školu v Nitre, avšak už počas štúdia ho zlákala oblasť obchodovania na kapitálových trhoch. Najskôr obchodoval súkromne, no neskôr sa zamestnal na oddelení dealingu a postupne sa vypracoval až na aktuálnu pozíciu finančného analytika značky Ozios.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora