Máme to tu opäť! Saxo Bank zverejnila svojich 10 šokujúcich predpovedí na rok 2022. Predpovede sa zameriavajú na sériu nepravdepodobných, ale často podceňovaných udalostí, ktoré, ak by nastali, otriasli by finančnými trhmi:

  1. Plán skoncovať s fosílnymi palivami sa odloží
  2. Z Facebooku odídu mladí
  3. Americké voľby v polovici funkčného obdobia prinesú ústavnú krízu
  4. Americká inflácia sa po cenovo-mzdovej špirále vyšplhá nad 15 percent
  5. Ohlásený superfond EÚ pre klímu, energetiku a obranu bude financovaný zo súkromných dôchodkov
  6. Armáda žien na Reddite sa pustí do patriarchálnych korporácií
  7. India sa stane nehlasujúcim členom Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive (GCC)
  8. Platforma digitálnych práv založená na NFT naruší Spotify
  9. Nová hypersonická technológia poženie vpred vesmírne preteky a prinesie ďalšiu studenú vojnu
  10. Prelomový medicínsky objav predĺži priemernú dĺžku života o 25 rokov

Aj keď tieto predpovede nie sú oficiálnymi prognózami trhu Saxo Bank na rok 2022, sú to varovania pre investorov pred nesprávnym rozložením rizík. Ide o „cvičenie“ s cieľom posúdiť celkový rozsah možností, ktoré môžu teoreticky nastať a ktoré sa môžu javiť relevantné najmä v kontexte tohtoročnej krízy covid-19.

Investičný riaditeľ Saxo Bank Steen Jakobsen komentoval tohtoročné Šokujúce predpovede takto:

„Ústrednou témou Šokujúcich predpovedí na rok 2022 je Revolúcia. V našej ekonomike a v spoločnosti sužovanej nerovnosťou sa hromadí kopa energie. Pridajme k tomu neschopnosť súčasného systému tento problém riešiť a potom je jasné, že sa musíme budúcnosti postaviť čelom. Nejde o to, či príde revolúcia, ale skôr o to, kedy a ako k tomu dôjde. V každej revolúcii niekto vyhráva a iný prehrá. Ale o to nejde – ak sa súčasný systém potrebuje zmeniť, ale nevie ako na to, revolúcia je jedinou cestou vpred.
Na celom svete zúri kultúrna vojna a priepasť už nie je len medzi bohatými a chudobnými, ale aj medzi mladými a starými, vzdelanými a menej vzdelanou robotníckou triedou, skutočnými trhmi s trhovými cenami a vládnymi zásahmi, spätným odkupom akcií a výdavkami na výskum a vývoj, infláciou a defláciou, ženami a mužmi, progresívnou pravicou a ľavicou, virtuálnymi poplašnými správami na sociálnych sieťach a skutočným dianím v spoločnosti, pasívnym príjmom a prácou, fosílnymi palivami a zelenou energiou, iniciatívou ESG a potrebou zabezpečiť svetu spoľahlivú energiu. Tento zoznam je nekonečný.
V posledných dvoch rokoch celý svet spolupracoval na vývoji vakcín proti covidu. Teraz potrebujeme novú megainiciatívu, aby sme stanovili hraničné náklady energií, prispôsobili ich produktivite a zároveň minimalizovali vplyv ich výroby na životné prostredie. Takýto krok by spustil najvýznamnejší cyklus produktivity v histórii: mohli by sme odsoľovať vodu, postaviť vertikálne farmy takmer kdekoľvek, zvýšiť výkon počítačov na kvantové úrovne a pokračovať v posúvaní hraníc poznaného v biológii a fyzike. Nezabúdajme, že svet sa neprestane vyvíjať, zatiaľ čo ekonomické a politické cykly sú vždy konečné.”

A teraz poďme k jednotlivým predpovediam na 2022.