1. Plán skoncovať s fosílnymi palivami sa odloží

V skratke: Politici poľavia v klimatických cieľoch a podporia nové investície do fosílnych palív s cieľom poraziť infláciu a znížiť riziko sociálnych nepokojov. Zároveň prehodnotia cestu k nízkouhlíkovej budúcnosti.


pôvodný súbor:0028 Mochovce elektraren.jpg
Zdroj: Marián Angelovič

Politici, uvedomujúc si hrozbu inflácie kvôli prudkému rastu cien komodít a riziko ekonomickej katastrofy v dôsledku nerealistického časového plánu prechodu na zelenú energiu, nakoniec poľavia v klimatických cieľoch. Uvoľnia preto investičnú stopku na päť rokov pri ťažbe ropy a na desať rokov pri ťažbe zemného plynu. Chcú tak povzbudiť výrobcov, aby zabezpečili adekvátne a cenovo dostupné energie, ktoré preklenú priepasť medzi súčasnými energiami a nízkouhlíkovou energetickou budúcnosťou.

Súčasný vývoj totiž zvýšil nielen ceny samotné, ale aj volatilitu cien. A to nielen v prípade energií, ale aj priemyselných kovov, bez ktorých by zelená transformácia nebola možná. Okrem toho prudko stúpajúce ceny energií zvýšili ceny nafty a najmä hnojív, ktoré sú dôležitými poľnohospodárskymi nákladovými položkami vyvolávajúce obavy ohľadne budúcej produkciu kľúčových potravinárskych plodín.

Dopad na trh: Index iShares Stoxx EU 600 Oil & Gas ETF poskočí o 50 percent