V poslednom období sa do pozornosti investorov čoraz častejšie dostávajú investície ako zelené energie, robotika, umelá inteligencia či e-športy a videohry. Novým sektorom, ktorý bude v najbližších rokoch pútať čoraz viac pozornosti, je vesmír.  

Dvaja najbohatší Číňania. Vľavo zakladateľ Dalian Wanda Group Wang Ťien-lin, vpravo zakladateľ spoločnosti Alibaba Group Jack Ma.
Neprehliadnite

Čína bude čoraz silnejšia, objavia sa tam noví technologickí giganti

Satelity a informácie

Hlavným segmentom je rast počtu satelitov na obežnej dráhe Zeme. Aktuálne sa na orbite nachádza 6-tisíc satelitov, z ktorých je 2 500 v stálej prevádzke a zvyšok len putuje vesmírom ako zastaralý a nefunkčný odpad. Do roku 2028 by počet aktívnych satelitov mal narásť o viac ako 300 percent na takmer 10-tisíc kusov.

Viac ako 60 percent sa dnes používa na komunikáciu a prenos informácií. Približne 20 percent sa využíva na sledovanie počasia a posledných 20 percent na vojenské účely, sledovanie hraníc a GPS lokalizáciu.

V budúcnosti sa plánuje prenos internetu práve cez využívanie satelitov na orbite, čo predstavuje obrovský potenciál do budúcnosti. Segment vesmírnych aktivít tak v najbližších rokoch môže akcelerovať.

Počet satelitov 2018 až 2028
Zdroj: Euroconsult
Počet satelitov 2018 až 2028

Nevýhodou sú stále pomerne vysoké vstupné náklady na vývoj a výskum v danom segmente. To sa však pred desiatimi rokmi hovorilo aj o elektrických autách alebo solárnej energii.

Popredné investičné banky ako JP Morgan, Goldman Sachs alebo UBS hovoria o vesmírnom sektore ako o multimiliardovom ekosystéme v horizonte 10 – 20 rokov. Na tejto ceste ostáva veľa premenných – od rýchlosti pokroku až po množstvo neočakávaných udalostí, akými bol v tomto roku Covid-19.   

Vesmírnemu ekosystému dominujú USA. Firmy zo Spojených štátov vlastnia takmer 50 percent satelitov pôsobiacich na zemskej orbite. Čína vlastní 13 percent, Rusko, Veľká Británia a Japonsko majú spolu 14-percentný podiel a zvyšných 24 percent pripadá zvyšku sveta.

Krajiny ktoré dominujú vesmírnemu ekosystému
Zdroj: Euroconsult
Krajiny ktoré dominujú vesmírnemu ekosystému

Ďalším odvetvím sú komerčné lety do vesmíru a vesmírny turizmus. Banka UBS v minuloročnej správe odhaduje, že vesmírny cestovný ruch, a to ako suborbitálny, tak orbitálny, má do roku 2030 potenciálnu trhovú hodnotu 3 miliardy dolárov

Palác Motešických - výhľad na Staré mesto
Neprehliadnite

Čím menej sa svojich investícii dotýkate, tým viac zarobíte

Spôsoby investovania

Investori môžu participovať na spoločnostiach, ktoré sa venujú vesmírnemu podnikaniu, napríklad cez ETF fond s názvom UFO. Zahŕňa spoločnosti, ktorých príjmy z vesmírneho podnikania tvoria od 5 – 20 percent súčasných príjmov. Dobrou správou teda je, že sa nevenujú iba danému segmentu, ale vidia v ňom budúcnosť. Medzi hlavné firmy v rámci tohto fondu patria Virgin Galactic (7 percent), ORBCOMM (6 percent), Maxar Technologies (5 percent), SES (5 percent), Trimble (5 percent) či  Garmin (5 percent).  

Dominik Hapl
Analytik v spoločnosti Across Private Investments. Zaoberá sa portfólio manažmentom, analyzovaním vývoja finančných trhov a obchodovaním na kapitálovom trhu. Pravidelne publikuje komentáre na aktuálne témy.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora