Nezainteresovaným pozorovateľom by sa mohlo zdať, že po sobote sa situácia na slovenskej politickej scéne môže upokojiť. Minister financií Igor Matovič spoločne s premiérom Eduardom Hegerom prosia SaS o odpustenie. “Chcel by som poprosiť Riša Sulíka, poďme spolu bojovať za ľudí, prestaňme bojovať proti sebe,” povedal I. Matovič.

Tí, ktorí nepoznajú I. Matoviča, by mohli uveriť v zázračné zmŕtvychvstanie jeho pokory. Tou však nikdy neoplýval. Podobná situácia sa stala už viackrát. A aj teraz by dopadla rovnako. SaS preto zvolila pragmatický prístup: „Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, tak by ocenil naše pondelkové rozhodnutie vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť“. O svojom rozhodnutí bude strana ešte informovať.

Isté je, že do náručia I. Matoviča už R. Sulík nepadne. Minister financií sa stáva čoraz čitateľnejším. Po tom, ako s ĽSNS schválil svoju vlajkovú loď – prorodinnú politiku, je mu SaS opäť dobrá. Blíži sa totižto príprava rozpočtu a bude potrebovať aj podporu liberálov. Bez nich rozpočet nemôže prejsť. Vládnuť s tichou podporou fašistov nie je udržateľný scenár.

Pre I. Matoviča prichádzajú ťažké časy. Slovenský národ zisťuje, že 200 eur na dieťa bol podvod. Ľudia čakajúci stovky eur mesačne dostanú iba pár eur navyše. Minister financií brutálne prestrelil a jeho agresívny marketing sa mu vráti ako bumerang. Práve v takejto chvíli sa potrebuje zakryť tak veľkou časťou politického spektra, ako sa len dá.

Aj preto prišiel narýchlo s nápadom rozdať 500 eur zamestnancom štátnej správy za 200 miliónov eur. Nebolo cieľom vlády náhodou znížiť výdavky štátnej správy o 10 percent? Z takto usporených peňazí by sa mohli platy zvyšovať aj trvalejšie. Na to sa však akosi zabudlo. Nie je predsa nič jednoduchšie, ako navýšiť výdavky.

No keď bude vznikať nový rozpočet, minister financií narazí. Matovičova diera bude v miliardách eur. Kto ju zapláta? Ak má SaS rozum, nebude chcieť mať s tým nič spoločné. A potom, ako dostali svoje nájomné byty, aj Sme rodina by mohlo získať, keby Matovičovi dalo zbohom. Aj oni museli pochopiť, že rozdávanie ďalších balíčkov ich preferencie nezvýši. Potopenie I. Matoviča by však mohlo.

Nie je to Ficovým referendom. Môže to byť druhá Matovičova vláda, ktorá sa sama povalí, a zabezpečí predčasné voľby. Ak by sa tak stalo, a výsledky by dopadli tak, ako ukazujú prieskumy verejnej mienky, nová koalícia by bola opäť široká. Podľa nedávneho prieskumu AKO by Hlas získal 35 mandátov, Smer 26, SaS 25, PS 17, Oľano 15, KDH 13, Sme rodina 10, Republika 9. Možností zloženia koalície je niekoľko. Ktorá z nich by dokázala navrátiť Slovensku späť k normálnosti?

Anketa
Akú koalíciu by ste preferovali?
  • 28%
  • 7%
  • 2%
  • 60%
  • 3%