Zamestnávatelia trvali na tom, aby sa nemenila, odborári nechceli ustúpiť od jej zvýšenia. Nakoniec je aký-taký kompromis predsa len na svete. Vznikol počas tohtotýždňového búrlivého rokovania tripartity pod vedením ministra práce Milana Krajniaka.

Najnižšie platy zamestnancov by sa budúci rok mali začínať na sume 623 eur, čo predstavuje 57 percent z priemernej mzdy namiesto pôvodného „automatu“ nastaveného na 60 percent, ktorý presadila minulá vláda. Príjem najslabšie zarábajúcich tak má stúpnuť o 43 eur, teraz dosahuje 580 eur. Pre odbory to však nie je dosť. Presadzovali novú výšku minimálnej mzdy, a to 656 eur. Zamestnávatelia zase žiadali jej zmrazenie na súčasnej úrovni. 

Zástupcovia Konfederácie odborových zväzov SR odišli z  rokovania tripartity predčasne, čo zdôvodnili separátnym rokovaním ministra práce s predstaviteľmi zamestnávateľov. Krajniakov pohár trpezlivosti jednoducho pretiekol a odborárov, obrazne povedané‚ upratal za dvere, čo hneď ostro kritizovala opozičná strana Smer-SD.

Na snímke poslanec NR SR ErikTomáš (nezaradený) pozerá do mobilného telefónu počas mimoriadnej schôdze, na ktorej premiér Igor Matovič (OĽaNO) čelí po prvý raz od nástupu do funkcie odvolávaniu vo štvrtok 23. júla 2020 v Bratislave. Návrh vyslovenie nedôvery predložili opoziční poslanci Juraj Blanár (Smer-SD) a Richard Raši (nezaradený) po medializácii podozrení, že Matovičova diplomová práca je plagiát. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Ak Krajniak siahne na minimálnu mzdu, opoziční poslanci ho chcú odvolať

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa