Rastový, býčí trh sa na finančných trhoch vyskytuje výrazne častejšie ako medvedí trh, charakteristický poklesom. Celkovo recesie a poklesy zaberajú za posledné storočie iba 15 rokov.

Po historicky rekordnom rastovom období (2009-2019) prišiel dočasný, len 33-dňový covidový pokles, ktorý sa však extrémne rýchlo otočil na opätovný rast. A dnes po desiatich mesiacoch poklesu trhov máme pocit, že už je najvyšší čas na otočenie trendu. Je tomu však skutočne tak?

S&P 500 dokázal za necelé dva mesiace vymazať polovicu strát

Pozrime sa najprv v skratke, čoho sme boli svedkami za posledné tri roky. Epidémia covid-19 mala mnohých porazený, avšak aj pár víťazov (napríklad známa videokonferenčná platforma Zoom a gigant v oblasti elektronického obchodu Amazon). Títo dokázali využiť fakt, že ľudia aj pri lockdowne potrebovali používať technológie. Situácia sa otočila tento rok, kedy klesajú najmä technológie.

Na vine je celá kombinácia faktorov a tiež reakcia Federálneho rezervného systému (FED), ktorý vytiahol do boja proti prudko rastúcej inflácii skutočne agresívnou politikou zvyšovania úrokových sadzieb. Aktuálne sa tie americké hýbu v intervale 3,75 až 4,00 percentá a podľa expertov ešte nie je sme na konci ich zvyšovania.

Tieto kroky nepomáhajú firmám, keďže im predražujú dlhové financovanie a všeobecne sa snažia škrtiť výdavky. Aj preto index S&P 500, ktorý je používaný ako referenčná pri meraní výkonností svetových aktív, stratil do konca septembra tento rok štvrtinu svojej hodnoty (aj keď odvtedy už stihol takmer polovicu z tejto straty získať naspäť). Dvanásťpercentný rast hodnoty kľúčového indexu by mohlo indikovať, že medvedí trh končí a trend sa otáča. Je však tomu skutočne tak?

Rýchle liečenie neprinieslo dlhodobé zdravie

Faktom je, že rýchle oživenie počas covidovej pandémie priniesla agresívna politika centrálnych bánk. Napríklad FED pumpoval extrémne objemy peňazí do americkej ekonomiky (a podobné kroky podnikala Európska centrálna banka ECB), čo malo dopad na globálnu ekonomiku a dôveru investorov, ktorú navyše výrazne zosilnila dôvera v pozitívny efekt vakcín.

Aj preto rok 2021 priniesol bezprecedentný rast, a to napriek politickým krízam, narušeným dodávateľským reťazcom a vzniku rekordne vysokých inflačných cyklov. Napríklad už v decembri 2021 dosahovala inflácia v USA dosiahla dlho nevidených 7 percent.

Zdalo sa, že aktívna menová politika dokáže poraziť aj „hard ekonomiku“. Ale v skutočnosti staré problémy opäť vyplávali na povrch, a to v ešte bolestivejšej forme. Zosilňovačom tohto efektu sa stala ruská invázia na Ukrajinu. To bol krok, ktorý začal odrádzať investorov od aktív krytých dolárom. A každá akcia vyvolala extrémnu odozvu (napríklad po uvalení embarga na ruskú ropu zo strany USA a Nemecka ceny ropy Brent aj WTI vyleteli hore).

Indexy reagujú na aktuálnu situáciu rôzne silno

A utrpel aj index S&P 500, ktorý v tomto roku testoval zónu podpory na úrovni 3 700 bodov. Jej prekonanie na dlhší čas by mohol spustiť ďalší pokles (čo sa zatiaľ nestalo).

Výkonnosť indexu S&P 500 za 5 rokov
Zdroj: tradingview.com
Výkonnosť indexu S&P 500 za 5 rokov

Ďalšie indexy reagovali rôzne: Dow Jones sa tento rok oslabil o 7 percent, ale napríklad technologický index Nasdaq o takmer 30 percent. Práve technologické akcie najviac doplatili na nedostatok polovodičov a celú situáciu naďalej zhoršuje politika nulového covidu, ktorý spôsobu zatváranie fabrík a celých miest, čo pri statuse svetového dodávateľa množstva technologických produktov č.1 spôsobuje problémy celému svetu.

Nakupovať či nie?

Miera inflácie v USA sa vyšplhala v júni na 9,1 percenta, v eurozóne už prekonala desaťpercentnú hranicu (10,6 percenta). Kľúčová otázka v čase razantnej snahe centrálnych bánk zredukovať objem peňazí v obehu (a tým zobrať „vzduch“ blčiacemu ohňu inflácie) znie: nachádzame sa už v bode zlomu a je teraz ten správny čas na investície do akcií? Jasnú odpoveď nemá nikto.

Optimisti argumentujú, že výpredaj už dosiahol dno a teraz je ideálne šanca nakúpiť lacné aktíva. Ak sa prikloníme k tomuto názoru, prichádza ďalšia otázka: do čoho investovať? Na rozdiel od roku 2021 sa dnes zdá, že najlepšou voľbou sú hodnotové akcie, čiže nie akcie firiem, ktoré si zaknihovali vysoké rasty v posledných rokoch, ale firmy, ktoré ukazujú stabilne výborné výsledky.

Do tejto skupiny by mohli patriť aj napríklad líder v oblasti elektromobilov Tesla alebo rastúca čínska spoločnosť Nio. Trend k hodnotovým akciám ukazuje citát Warrena Buffetta hovorí: „Je lepšie kúpiť vynikajúcu spoločnosť za slušnú cenu ako kúpiť slušnú spoločnosť za vynikajúcu cenu.“

Skôr či neskôr pravdepodobne príde prasknutie bubliny

Samotný medvedí trh sa vyskytol za posledných 60 rokov iba 10-krát, a to už vrátane aktuálneho roku. Okrem toho klasicky platí, že po každej recesii nasleduje stabilný trend zmenšujúcich sa poklesov a zväčšujúcich sa oživení. Samozrejme, pesimistický pohľad hovorí, že FED tlačí viac a viac peňazí, čím ide proti svojim opatreniam na skrotenie inflácie. A že skupina štátov známa pod skratkou BRICS stále naberá na sile, čím ohrozuje aktíva denominované v americkom dolári a globálnu nadvládu tejto meny.

Nemusíme byť fanúšikmi Karla Marxa, aby sme si pripomenuli jeho vcelku trefný citát „História sa opakuje dvakrát, najprv ako tragédia, potom ako fraška.“ V preklade do dnešného jazyka by sme nemali zabúdať, že aktuálny ekonomický cyklus stojí pred prasknutím bubliny.

Možno nie akútne, ale jednoznačne. Takéto prasknutie bubliny sme zažili v roku 2000 pri takzvanej Dotočím bubline a rok 2021 sa zdá byť ukážkovým príkladom „bublinového módu“. Berúc do úvahy rýchlosť rastu a všeobecne valuácií celých trhov, zdá sa byť tento vývojový krok neodvratným. Akúsi ochutnávku sme videli pri tohtoročnom prepad indexu Nasdaq.

Nič také ako jasná odpoveď na otázku, či je práve teraz vhodné investovať, neexistuje. Rozhodnutie zostáva vyslovene subjektívne. Každopádne, je to kombinácia dobrej investičnej stratégie, detailnej investičnej analýzy a výskumu spolu s veľkou dávkou trpezlivosti a vedomostí o rizikách, ktoré vám ako investorovi pomôžu sa zorientovať. A to oveľa viac ako vyčkávanie.

Adam Austera

Vyštudoval vysokú školu v Nitre, avšak už počas štúdia ho zlákala oblasť obchodovania na kapitálových trhoch. Najskôr obchodoval súkromne, no neskôr sa zamestnal na oddelení dealingu a postupne sa vypracoval až na aktuálnu pozíciu finančného analytika značky Ozios.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora