Detailné informácie o zdraví ekonomiky priniesla americká centrálna banka na stredajšom zasadnutí.

Rýchlejšie tempo obnovy

Ekonomika Spojených štátov sa zotavuje rýchlejšie, ako sa pôvodne očakávalo. Domáca spotreba sa dostala na úroveň 75 percent spred pandémie. Napriek tomu je tempo obnovy označované za mierne. Guvernér Jerome Powell zdôraznil, že k 100-percentnej obnove nedôjde, pokiaľ sa obyvatelia budú obávať nákazy a cítiť sa ohrození. Naznačuje to, že situáciu z dlhodobého hľadiska vyrieši len účinná vakcinácia alebo vybudovanie kolektívnej imunity.

Tesla
Neprehliadnite

Nachádzajú sa akcie firmy Tesla v rukách manipulátorov?

Vývoj HDP pre rok 2020 sa očakáva s poklesom na úrovni -3,7 percenta oproti -6,5 percenta, čo predpokladal Fed v júni. Nezamestnanosť by mohla byť koncom roka na úrovni 7,6 percenta, pričom júnové očakávania projektovali 9,3 percenta. Inflácia by sa mohla vyšvihnúť k 1,2 percenta oproti 0,8 percenta z júnových projekcií. Už koncom budúceho roka by sa tak americká ekonomika mohla vrátiť na predpandemické úrovne.

Politika Fedu bez zmeny

Fed zdôraznil, že menová politika ostáva uvoľnená. Centrálna banka zdvojnásobila svoju bilanciu nákupom aktív, ktoré mali naštartovať ekonomiku. Aj po skončení stimulačného programu bude udržiavať jej objem postupným reinvestovaním. V prípade zhoršenia situácie je pripravená využiť všetky dostupné nástroje. Guvernér predpokladá, že vládne fiškálne stimuly budú nevyhnutné a potrebné.

Amazon Stock
Neprehliadnite

Títo giganti ovládajú svet. Sú dobrou príležitosťou pre investorov

Úrokové sadzby ostanú na nule dlhšiu dobu. Ako ukazuje „Dot plot“ – bodková analýza – všetci predstavitelia Fedu vidia sadzby na úrovni nula percent do konca roka 2021. Iba jeden predstaviteľ vidí možné zvýšenie v roku 2022 a štyria z nich hovoria o zvyšovaní sadzieb v roku 2023. Napriek tomu sa väčšina prikláňa k nulovým sadzbám až do konca roka 2023. Takáto politika podporuje úverovanie a rast spotreby. Spoločnosti a domácnosti sa môžu financovať za nižšie úroky, čo im pomôže preklenúť náročné časy. 

Autor je analytikom spoločnosti Across Private Investments

Dominik Hapl
Analytik v spoločnosti Across Private Investments. Zaoberá sa portfólio manažmentom, analyzovaním vývoja finančných trhov a obchodovaním na kapitálovom trhu. Pravidelne publikuje komentáre na aktuálne témy.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora