Tento rok prinášajú uvedené spoločnosti investorom nadštandardné zhodnotenie, a to aj napriek pandémii koronavírusu.

Veľká päťka silnie

Index S&P 500 zahŕňa 500 najväčších amerických spoločností na základe trhovej kapitalizácie. Technologická päťka s takmer 25-percentným podielom si upevňuje dominantné postavenie v indexe. Zvyšných 75 percent indexu tvorí 495 spoločností. Každá zmena ceny akcie spomínanej veľkej päťky sa o to výraznejšie prejaví zmenou ceny celého indexu.

Akcie piatich gigantov tvorili v roku 2013 len 8 percent z celého indexu. Dnes je toto číslo trojnásobne vyššie. Index sa koncentroval do technologických firiem, ktoré si upevňujú monopolné postavenie na trhu. Ak sa v technologickom sektore objaví hráč, ktorý by ich mohol ohroziť, dôjde k akvizícii a pohlteniu menšej firmy jedným zo spomínaných konglomerátov.

Ak investor umiestnil v roku 2013 do indexu S&P 500 sumu tisíc dolárov, 80 dolárov išlo do akcií veľkej päťky a zvyšných 920 sa rozložilo medzi ostatné firmy podľa ich podielu v indexe. Ak dnes investor nakúpi index S&P 500 za tisíc dolárov, 250 dolárov vložil do Facebooku, Amazonu, Googlu, Applu a Microsoftu. Zvyšných 750 dolárov umiestnil do 495 firiem daného indexu.

Výkonnosť S&P 500, veľkej päťky a zvyšných 495 spoločností od začiatku roka
Zdroj: GS
Výkonnosť S&P 500, veľkej päťky a zvyšných 495 spoločností od začiatku roka

Akcie sa držia v zelených číslach

Od začiatku roka do 6. augusta sa akcie veľkej päťky zhodnotili už o 25 percent, a to aj napriek poklesu v marci a v apríli. Na druhej strane, akcie zvyšných 495 spoločností sú v strate 6 percent. Americký index S&P 500 k 6. augustu zhodnotil od začiatku roka peniaze investorov o 0,3 percent. Nebyť veľkej päťky, index by bol naďalej v strate. Týmto firmám nepochybne pomohla aj skutočnosť, že pandémia sa nemôže dostať do virtuálneho priestoru, kde generujú hlavnú časť svojich ziskov.

Napriek tomu, že akcie technologických gigantov sa zhodnotili o 25 percent, analytici Bloombergu ostávajú naďalej optimistickí. Väčšina z nich stále preferuje nákup akcií veľkej päťky. Priemerný potenciál výnosu pre najbližších dvanásť mesiacov vidia na úrovni 8,8 percenta. Treba ale zdôrazniť, že oproti marcu sa tento potenciál výrazne scvrkol práve po tom, čo ich ceny vyleteli nahor.

Dominik Hapl
Analytik v spoločnosti Across Private Investments. Zaoberá sa portfólio manažmentom, analyzovaním vývoja finančných trhov a obchodovaním na kapitálovom trhu. Pravidelne publikuje komentáre na aktuálne témy.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora