Sundar Pichai, generálny riaditeľ Alphabet, sa prvý raz verejne vyjadril k technológii web3. Pozorne vraj sleduje vývoj v priestore vytváranom blockchainom a zároveň možnosti, ktoré má materská spoločnosť Google v otázkach pridanej hodnoty pri vývoji tejto technológie pozitívne vnímanej celým Silicon Valley.

Vždy, keď príde čosi nové, veľmi ma to poteší. Mám pocit, že ide o čosi, čo musíme všetkými silami podporiť.
 

Web3 prosperuje

Web3 nie je celkom nová technológia, no v ostatnom čase zažíva veľký rozmach. V podstate ide o stelesnenie vízie internetu založeného na decentralizácii, kryptomenách a digitálnom vlastníctve. To priťahuje mnohých investorov a významné značky technologického sveta ako Meta či Twitter, ktoré sa snažia začleniť do priestoru webu3 a s ním úzko súvisiaceho metavesmíru.

 

Sledujeme blockchain. Ide o nesmierne zaujímavú technológiu s obrovskou silou a šírkou aplikácií.
 

Google v tejto súvislosti zostavuje tím, ktorý má na starosti práce v súvislosti s blockchainom. Mnohých pravdepodobne nepoteší, že sa šéf Alphabet nevyjadril k tomu, či bude spoločnosť prijímať platby za reklamy a služby v kryptomenách a ak áno, v ktorých.

Pokiaľ sa činnosť Google bude týkať aplikácií v prostredí metavesmíru, kde sa používatelia pohybujú pomocou 3D avatarov, implementácia systému na platby kryptomenami bude pravdepodobne nutnosť.

„Protijed“ proti centralizácii internetu

Mnohí obhajcovia webu3 používajú ako hlavný argument v prospech tejto technológie jej decentralizovanú povahu. Vďaka nej sa stáva akýmsi „protijedom“ proti neduhom, ktoré sužujú nielen web, ale celý internet v jeho súčasnej podobe.

S. Pichai po správe o 20-miliardovom zisku zdôraznil, že je veľmi spokojný s investíciami Google do rozšírenej reality a firma sa pripravuje na migráciu služieb ako Mapy Google či YouTube do akéhokoľvek virtuálneho sveta, ktorý budú ľudia v budúcnosti využívať. Či spoločnosť aktuálne pracuje aj na nejakých zariadeniach, nespomenul.

Ďalšie dôležité správy

Web3
Neprehliadnite

Web3: nový internet alebo len mnoho kriku pre nič?