Letná sezóna bude pre segment vodného relaxu najmä o udržaní návštevnosti a ponúkaní atraktívnych služieb. Slovenská asociácia akvaparkov, kúpalísk a plavární (SAAKP) verí, že investície a marketingové kampane jej umožnia udržať konkurencieschopnosť a zvýšiť spokojnosť klientov.

Akvaparky, kúpaliská a plavárne sú podľa prezidenta asociácie Gabriela Somogyiho základným pilierom cestovného ruchu v SR. Vlani ich navštívilo približne 6,5 milióna klientov. Od začiatku tohto roka sa však ich záujem spomalil.

Podľa združenia sa naplno prejavilo zvýšenie DPH na 23 percent. „Naše zariadenia rozdiel o 13 percent nedokážu premietnuť do nákladov inak, len zvýšením cien,“ podotkol Somogyi. Za významnú položku označil personálne náklady. „Samozrejme pociťujeme aj dôsledky transakčnej dane, ceny elektriny a ďalších vstupov,“ doplnil.

Ekonomické dôsledky podľa asociácie výrazne obmedzujú aj investície, nielen tie, ktoré slúžia klientom, ale do technologických zariadení, ktoré sú nevyhnutné pre samotný chod prevádzok. SAAKP potvrdila, že konkurencieschopnosť voči okolitým krajinám sa po zavedení zvýšenej sadzby DPH a transakčnej dane výrazne znížila.

SAAKP má v súčasnosti 31 členov.

Ďalšie dôležité správy

Elegant,Business,Woman,With,Travel,Trolley,Luggage,In,Hotel,Lobby.
Neprehliadnite

Turizmus na Slovensku ťahajú len tri kraje, ostatné zaostávajú, hovorí analytik