Gaslighting je jeden z najčastejších a zároveň najnebezpečnejších spôsobov emocionálneho zneužívania. Dochádza k nemu v rôznych oblastiach života. V rodine, práci, ale najčastejšie v partnerských vzťahoch. Cieľom je, aby človek nebol sám sebou, ale aby bol tým, kým ho chcú mať takzvaní gaslighteri.
Zjednodušene sa dá povedať, že gaslighting predstavuje ovládanie jednej osoby druhou. Táto dynamika sa deje obzvlášť v mocenských pozíciách, píše vo svojej knihe Gaslighting americká psychoterapeutka Amelia Kelley. Ku gaslightingu sa uchyľujú najmä osoby s nízkym sebavedomím, ale často aj narcisti. Obeťami bývajú vo väčšej miere ženy.

Pri prepúšťaní ľudí sa správal ako idiot, dnes ich z firmy vyhadzuje, až keď majú novú prácu
Pojem gaslighting sa do širšieho povedomia dostal okolo roku 2018, a to v súvislosti s vtedajším dianím v americkej spoločnosti a politike. Termín vznikol na základe filmu Gaslight z roku 1944, na Slovensku uvádzaného ako Plynové lampy, v ktorom sa manžel snažil manipuláciami vyvolať vo svojej žene šialenstvo a obrať ju o majetok.
Kniha Gaslighting je rozdelená do troch častí. Prvá prináša poznatky, ako ho odhaliť a vybudovať si silný poplašný systém, druhá je zameraná na uzdravenie a tretia na nadobudnutie odolnosti. Obe obsahujú mnoho techník, nástrojov a cvičení posilnenia sebadôvery a starostlivosti o seba.
Zničiť sebadôveru
Čítajte ďalej s predplatným TRENDU
Odomknite článok cez SMS za 3 € týždenne s automatickou obnovou.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?