Lídri naftárskeho biznisu môžu považovať minulý rok za veľmi úspešný, zisky boli rekordné a to sa im po dekáde pôstu bude hodiť. Bankám aj akcionárom totiž dlhujú ešte nemalé peniaze. Na tieto zisky však majú zálusk aj vlády, ktoré musia riešiť kompenzácie vysokých cien energií.

Červeno-biela páska bráni vstupu na čerpaciu stanicu v Paríži 11. októbra 2022.
Neprehliadnite

Najväčšie ropné spoločnosti majú rekordné zisky. Vlády však s nimi už majú svoje plány

Vo Veľkej Británii špeciálnu daň vo výške 25 percent pre všetkých producentov ropy a zemného plynu zaviedli už v júli 2022. Platiť mala pôvodne do roku 2025, ale na jeseň Londýn pritvrdil. Zvýšil sadzbu z 25 na 35 percent, čím celkovú daň pre ropné spoločnosti zvýšil na 75 percent. Platiť by mala až do roku 2028 a priniesť spolu 55 miliárd libier do štátnej pokladne.

Mimoriadnu daň zo ziskov aj dividend zaviedol aj Paríž. Ropné spoločnosti budú platiť okrem štandardnej dane aj ďalšiu 25 percentnú daň. Daň z dividend sa zvýši z 30 na 35 percent, ak budú o 20 percent vyššie ako priemer z rokov 2017 – 2021.

Na úrovni EÚ sa zaviedla solidárna daň vo výške 33 percent ziskov, ktoré o 20 percent presiahli priemer za posledné štyri roky. Výnos z tejto dane sa použije na kompenzáciu vysokých nákladov na energie pre spotrebiteľov.

Ako rastú zisky energetických spoločností, rastie aj tlak na politikov, aby zdanenie ešte viac vyostrili. To však nie je také jednoduché a môže to priniesť aj úplne neželané vedľajšie účinky.

Straty z opustených investícií v Rusku

V prvom rade, veľké energetické spoločnosti podnikali aj v Rusku, kde zanechali investície a majetok v hodnote desiatok miliárd dolárov, ktoré práve odpisujú. Vzhľadom na absolútnu neistotu v tamojšom regióne nijaká rozumná spoločnosť nemôže staviť na to, že „raz“ sa biznis obnoví.

Momentálne ide aj o reputačné riziko. Iste, nárast tržieb bol silnejší a celkové zisky rástli. Lenže stratené aktíva je potrebné nahradiť. Investície v Rusku mali do budúcna priniesť ropu a zemný plyn.

Každé ložisko, z ktorého sa dnes ťaží raz ukončí svoju činnosť. Nijaký vrt nie je bezodný a priebežne ich treba nahrádzať a investovať do nových prieskumov ložísk a ďalších vrtov, ktoré sa budú spúšťať v budúcnosti. Do budúcej ťažby treba investovať už dnes.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa