Od začiatku februára platí dekrét, ktorý zakazuje predaj ruskej ropy zákazníkom, ktorí dodržiavajú cenový strop. Ruským energetickým spoločnostiam pribudlo množstvo byrokracie, pretože musia kontrolovať celú trasu dodávky a všetkých hráčov, ktorí prídu s ruskou ropou do styku. Musia si vyžiadať a kontrolovať kontrakty od tretích strán vždy, keď ropa zmení majiteľa.

JB 32 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin  počas stretnutia s top predstaviteľmi na podporu leteckého priemyslu v Rusku v súvislosti so sankciami Západu prostredníctvom videokonferencie v jeho rezidencii Novo-Ogarjovo pri Moskve 31. marca 2022. Putin oznámil, že podpísal dekrét, podľa ktorého budú musieť zahraniční odberatelia od 1. apríla platiť za dodávky ruského plynu v rubľoch. V prípade, že sa platby nezrealizujú, kontrakty budú zastavené. TASR o tom informuje na základe správy agentúry
Neprehliadnite

Putinova odpoveď na cenový strop je diplomatické cvičenie, príjmy nesmie ohroziť

Musia sa uistiť, že cenový strop sa neuplatňuje. Ak producent ropy zistí, že sa uplatnil cenový strop, má 30 dní na to, aby porušenie dekrétu vyriešil, a ďalších päť dní na to, aby upovedomil príslušný úrad, ak sa mu vec nepodarilo urovnať. Ak tak neurobí, nič sa nestane. Vitajte vo svete ruských dekrétov.

Už od decembra si nikto nerobil ilúzie o vymožiteľnosti ruskej odpovede na sankcie Západu. Veď už v samotnom texte spomínaného dekrétu si prezident Vladimir Putin vyhradil právo dať výnimku komukoľvek a kedykoľvek na akékoľvek množstvo ropy.
Situácia sa vyvíja a druhý najväčší exportér ropy pociťuje veľké výpadky príjmov.

Rusé tankery podľa expertov začnú používať rôzne triky, aby na mori unikli západnej kontrole.
Zdroj: Profimedia
Ruské príjmy z ropy sa prepadli o polovicu

Presné príjmy z exportu ropy sa zverejňujú až s časovým odstupom, ale orientačne je možné vychádzať z objemu exportov a priemernej ceny ropy. V decembri 2021 Rusko exportovalo 4,5 milióna barelov ropy denne za priemernú cenu 73 dolárov za barel zmesi Urals. V decembri 2022 exportovalo 2,9 milióna barelov ropy denne a za každý mohlo dostať v priemere 52 dolárov za barel. V skutočnosti však pravdepodobne ešte menej, keďže v ruských prístavoch sú mimoriadne zľavy. Ak aj berieme oficiálne ceny, priemerný denný príjem Ruska z exportu ropy sa prepadol z 330 miliónov dolárov na deň na 151 miliónov dolárov, takže o viac ako polovicu. Pre porovnanie, príjmy Saudskej Arábie z exportu ropy v tom istom čase vzrástli o 10 percent.

Tento rok by malo Rusko získať približne 180 miliárd dolárov z exportu, čo je polovica oproti minulému roku. Ak sa uplatnia ďalšie sankcie, príjmy klesnú na 140 miliárd dolárov. Z toho dve tretiny prichádzajú z predaja ropy, keďže exporty plynu klesli o polovicu a ďalší pokles ešte len príde.

Rusko nemôže dopustiť podobný scenár aj na rope, keďže tá sa stáva chrbtovou kosťou ruského rozpočtu. Preto Kremeľ povolil ruským ropným spoločnostiam, že môžu predávať, koľko barelov chcú, a to za cenu, ktorú uznajú za vhodnú. Sankcionovaná komodita sa má skrátka dostať na globálny trh za každú cenu.

V tomto prípade však neexistuje obava z toho, že by India a Čína chceli platiť vyššiu cenu ako je šesťdesiatdolárový strop. Práve naopak, prebieha lukratívny biznis, pretože také zľavy na ruskú ropu tu ešte neboli.

Kde stojí ropa menej ako 40 dolárov?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa