Najnovšie údaje z Eurostatu informujú, že miera inflácie v eurozóne  zrýchlila v októbri na viac než štyri percentá, čím sa dostala na najvyššiu úroveň za viac než 13 rokov. Pri takejto vysokej inflácii je preto na mieste otázka, čo urobiť s peniazmi na účtoch, aby nestrácali svoju hodnotu.

Na výhodnosť investovania do zlata s cieľom uchovať hodnotu peňazí sme sa preto opýtali viacerých analytikov. Na druhej strane, môže byť aj bitcoin, o ktorom sa čoraz častejšie hovorí ako o novodobom digitálnom zlate, serióznym uchovávateľom hodnoty peňazí?

Zlato môže ochrániť pred infláciou, ale len dlhodobo

Nákup zlata bol kedysi len výsadou bohatých, no súčasnosť umožňuje do tohto kovu investovať takmer každému. Dá sa nakupovať ľubovoľné množstvo v podobe investičných zliatkov alebo mincí. Okrem toho, je možné ho nakupovať aj postupne v malých sumách formou dlhodobého pravidelného sporenia do investičného zlata. Ďalšou alternatívou sú ETF fondy.

„Napríklad do zlatých mincí si môžu Slováci sporiť pravidelne už napríklad od 25 eur mesačne,“ uvádza prevádzkový riaditeľ Golden Oak Trust František Burda.

Analytici sa zhodujú, že zlato z dlhodobého hľadiska predstavuje veľmi konzervatívnu a serióznu investíciu. Dá sa však povedať, že svoju najslávnejšiu éru, keď krylo hodnotu svetových mien, má už dávno za sebou.

„Na hodnote mu to však zásadne neubralo, práve naopak. Zlato je cenovo v zásade stabilná komodita a stále má svoje miesto v investičnom mixe dlhodobých a najmä bohatých investorov,“ opisuje finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

WA 31 archív Berlín - Na archívnej snímke zo 14. apríla 2021 ceny červenej a zelenej papriky v supermarkete v Berlíne.  Veľkoobchodné ceny v Nemecku v auguste 2021 opäť vzrástli, a najprudšie od roku 1974. Prispeli k tomu nízky porovnávací základ z minulého roka aj strmé zvýšenie cien mnohých surovín a komponentov. Analytici pozorne sledujú veľkoobchodné ceny v Nemecku, ktoré je najväčšou ekonomikou eurozóny, pretože im naznačujú, ktorým smerom sa bude vyvíjať inflácia v tejto krajine aj v celom
Neprehliadnite

Zvýšenie platu o infláciu? Bude treba pridať aspoň päť percent, nie v každom odvetví to zvládnu

Podľa riaditeľa obchodnej siete Epo Invest Martina Zoláka ide o komoditu, ktorá v dlhodobom  horizonte vždy reaguje na rast cien a chráni tak vlastníka pred vplyvom inflácie. To je aj hlavný dôvod, prečo ho vlastniť. Investičné zlato sa navyše nakupuje bez dane z pridanej hodnoty, čo je jednou z jeho výhod.

Jednoznačne by však malo ísť o dlhodobú investíciu s investičným horizontom minimálne 15 rokov. To znamená, že zlato je pre krátkodobé investície a špekulácie vzhľadom na vysokú volatilitu, teda mieru kolísania, nevhodné.

F. Burda zároveň upozorňuje, že tento typ investície určite nie je vhodný pre ľudí, ktorí nemajú vytvorenú finančnú rezervu: „Najskôr je potrebné nasporiť si na neočakávané situácie a až následne začať vhodne investovať.“

Analytici sa tiež zhodujú, že ak klient chce zhodnocovať svoje investície dlhodobo nad úrovňou inflácie, mal by investovať do výnosnejších podielových a ETF fondov.

Fyzické versus virtuálne zlato

Názory odborníkov či vlastniť fyzické, alebo nakupovať virtuálne zlato, sa líšia. Časť z nich sa prihovára, aby investícia do zlata mala fyzickú podobu, ideálne v čo najmenších, jednouncových zlatých minciach.

„To je však na zváženie, keďže s držbou zlatých mincí sú spojené priebežné náklady napríklad za bankový trezor, alebo si vyžadujú osobitné zabezpečenie v podobe kvalitného trezoru a alarmu. Nehovoriac o tom, že pri menšej gramáži je cenová prirážka najvyššia,“ hodnotí M. Búlik.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa