Miera inflácie v eurozóne  zrýchlila v októbri na viac než 4 percentá, čím sa dostala na najvyššiu úroveň za viac než 13 rokov. Poukázali na to v stredu zverejnené konečné údaje štatistického úradu Európskej únie Eurostat.

Vplyv cien energií

Ako Eurostat informoval, spotrebiteľské ceny v eurozóne vzrástli v októbri medziročne o 4,1 percenta po 3,4-percentnom raste v septembri. Úrad tak potvrdil svoj predbežný odhad z 29. októbra. Októbrový rast cien je najvýraznejší od júla 2008.

Ilustračný obrázok - inflácia
Neprehliadnite

Októbrová inflácia na úrovni 5,1 percenta je najvyššia za posledných 13 rokov

Zrýchlenie inflácie zaznamenala aj širšia Európska únia. V tomto prípade sa spotrebiteľské ceny zvýšili v októbri medziročne o 4,4 percenta , zatiaľ čo v septembri ich rast dosiahol 3,6 percenta .

Vývoj inflácie v eurozóne najvýraznejšie ovplyvnili ceny energií. Tie sa zvýšili o 23,7 percenta.

Najvyššia v Litve

Z členských štátov EÚ rástli spotrebiteľské ceny najslabším tempom na Malte, kde medziročná inflácia dosiahla 1,4 percenta . Nízku mieru inflácie vykázali aj Portugalsko (1,8 percenta ) a Fínsko a Grécko (v obidvoch prípadoch 2,8 percenta ).

Najvyššiu infláciu zasa zaznamenali Litva (8,2 percenta ), Estónsko (6,8 percenta ) a Maďarsko, kde sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 6,6 percenta . Miera inflácie na Slovensku dosiahla 4,4 percenta .

infografika, t-ex, fabriky, burka
Neprehliadnite

Stagflácia na obzore: Ceny prudko rastú a ekonomika spomaľuje