• Spoločníkovi našej eseročky sme vyplatili úroky z pôžičky. Postupovala som v zmysle nasledujúcich ustanovení:

    – zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, § 1 ods. 2 : „medzinárodná zmluva (...) má prednosť pred týmto zákonom“
    ,

    – zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, § 2 písm. h: „zdaniteľným príjmom je príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane podľa tohto zákona ani medzinárodnej zmluvy“,

    – vyhláška č. 138/1974 Zb. o Zmluve medzi ČSSR a Holandským kráľovstvom o zamedzení dvojakého zdanenia a zabránení daňovému úniku v odbore daní z príjmu a z majetku, článok 11 ods. 1: „Úroky, ktoré majú zdroj v jednom štáte a vyplácajú sa osobe majúcej bydlisko alebo sídlo v druhom štáte, budú podliehať zdaneniu len v tomto druhom štáte“,

    – vyhláška č. 138/1974 Zb., článok 25 písm. B ods. 1: „Príjmy (...) budú oslobodené od československých daní, ak sa tieto príjmy môžu podľa ustanovení tejto Zmluvy zdaniť v Holandsku“,

    – vyhláška č. 138/1974 Zb. článok 25 písm. B ods. 3: „(...) môže byť československá daň vypočítaná z príjmu zdaniteľného v Československu podľa tejto Zmluvy sadzbou zodpovedajúcou celkovému príjmu podliehajúcemu zdaneniu podľa československých právnych predpisov.“

    Na základe týchto ustanovení som daň nezabezpečovala. Na školení som však počula, že je potrebné postupovať podľa § 44 zákona o dani z príjmov. Prosím o radu a váš názor v tejto veci.

V zmysle § 43 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmu daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o úrok, výhru alebo iný výnos plynúci z vkladov na vkladných knižkách, z peňažných prostriedkov bežných účtov a z vkladových účtov.

Pritom ak vyplácate úroky príjemcovi do zahraničia, postupujete podľa § 45 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmu a zdanenie príjmov so štátom, s ktorým má Slovenská republika uzatvorenú Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, bude vykonané podľa tejto Zmluvy, pretože je nadradená vnútroštátnemu zákonu.

S Holandskom má Slovenská republika uzatvorenú Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (č. 138/1974 Zb.), v ktorej otázku úrokov rieši článok 11. Podľa neho úroky majúce zdroj v jednom štáte (Slovensko) a skutočne vlastnené rezidentom druhého štátu (Holandsko) podliehajú zdaneniu len v tomto druhom štáte (Holandsko). To znamená, že výhradné právo na zdanenie úroku v zmluve s Holandskom je ponechané štátu príjemcu.

Článok týkajúci sa úrokov obsahuje ustanovenie, podľa ktorého čiastka úrokov platených medzi závislými osobami nemôže presahovať čiastku, ktorú by dojednal platiteľ s príjemcom – skutočným vlastníkom úroku, keby takáto závislosť neexistovala. Ak je suma úroku medzi závislými osobami väčšia, potom bude presahujúca suma zdanená príslušnou sadzbou podľa tuzemských daňových predpisov (na Slovensku vo výške 19 percent).

Na základe uvedeného ste teda postupovali správne podľa Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s Holandskom a neboli ste povinná zrážať daň pri vyplatení úrokov prijímateľovi do Holandska.