Nič si netreba dopredu plánovať. A Vianoce na námestiach, tak ako po uplynulé roky pred pandémiou, už vôbec nie. Už v tomto čase Slováci mohli tradične pocítiť, že o mesiac sú tu.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Neprehliadnite

Európski politici otočili. Likvidačné pokuty pre neočkovaných, povinná vakcína a výhody v lufte

Priblížiť túto atmosféru im mali tradične aj vianočné trhy v rôznych mestách Slovenska.  Všetko skomplikoval núdzový stav i zákaz vychádzania, vyhlásený 25. novembra.

Zdravotnú starostlivosť to vraj neohrozí.
Neprehliadnite

Vláda omieľa povinné očkovanie a Rakúsko jej hrá do kariet. Problém je však inde

Hromadné podujatie sú zakázané, keďže je na 90 dní zavedený núdzový stav. Výnimku zo zákazu usporiadania majú hromadné podujatia v režime očkovaní a prekonaní do desať osôb.

Podľa Úradu verejného zdravotníctva sa môžu konať len v súvislosti s výkonom práce. Organizátor musí zabezpečiť oznam o tom, že sa hromadné podujatie organizuje. Vláda schválila aj zákaz vychádzania. Naposledy bol núdzový stav na Slovensku vyhlásený vlani od 1. októbra do 14. mája tohto roka.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas brífingu s novinármi na tému: Daňová revolúcia: Zdaňovanie živnostníkov a reštauračný balík zmien 22. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Živnostníkov zderie Matovič z kože. Nebude nezdaniteľná časť, ani paušál, len vyššie dane

Pandémia komplikuje život

V neposlednej miere sa zmeny dotýkajú aj vianočných či adventných trhov. Zmena pravidiel na poslednú chvíľu organizátorom takýchto podujatí riadne skomplikovala život. Mnohé už inštalované vianočné stánky čaká demontáž, podnikatelia balia tovar, ktorý ešte nestihli vybaliť a rušia svoje plány. Pre všetkých to znamená obrovské finančné straty a neistotu.

Terasy reštaurácií bratislavského Starého mesta okolo dvadsiatej hodiny, od kedy platí štátom nariadený zákaz vychádzania.
Neprehliadnite

Slovensko v covidovom pekle opäť zavádza lockdown. Podľa WHO je celá Európa epicentrom nákazy

Podľa predtým platných predpisov by mohlo byť na hromadných podujatiach aktuálne v červenom okrese 200 ľudí, v bordovom 100 a v čiernom 50, všetci len v režime očkovaní a po prekonaní ochorenia. Ak by chceli fungovať v režime OTP, teda očkovaní, po chorobe či testovaní, mohlo by tam byť maximálne 6 návštevníkov v jednom okamihu. Po novom sú hromadné podujatia zrušené.

Mnohí organizátori priznávajú, že organizovať takéto podujatia, navyše za chaotických a neustále sa meniacich opatrení vlády, im nezaplatí náklady a povinnosti s tým spojené. Aké sú ich postrehy? TREND zisťoval viac. Pozrite si to vo fotostory nižšie.