Bratislava

Na snímke príprava stánkov vianočných trhov na Hlavnom námestí v Bratislave 9. novembra 2021.  Trhy však napokon zrušili. FOTO TASR - Dano Veselský
Zdroj: Dano Veselský
Na snímke príprava stánkov vianočných trhov na Hlavnom námestí v Bratislave 9. novembra 2021. Trhy však napokon zrušili. FOTO TASR - Dano Veselský

Mesto Bratislava zrušilo organizáciu vianočných trhov na Hlavnom námestí v centre mesta, ktoré sa mali konať od 26. novembra do 22. decembra. Magistrát to zdôvodňuje aktuálne zlou pandemickou situáciou aj novým covid automatom, prezradila hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová. Rovnako organizáciu trhov zrušilo aj Staré mesto na Hviezdoslavovom námestí.

„Rozhodujúcim faktorom je aj obmedzenie maximálneho počtu účastníkov hromadného podujatia v červenej fáze na 200 ľudí, a to aj v prípade, že ide o podujatie výlučne pre plne očkovaných a tých, ktorí ochorenie covid-19 prekonali,“ vysvetlila hovorkyňa hlavného mesta.

Napriek ponuke od mesta znížiť im nájomné za stánky na symbolickú sumu, väčšina predajcov sa vyjadrila, že pôsobenie na podujatí maximálne pre 200 ľudí by pri danom počte stánkov a neistote ďalšieho vývoja bolo pre nich aj tak nerentabilné až likvidačné.   

Bratislavské výstavisko Incheba stále plánuje zorganizovať Dni Vianoc od 2. do 20. decembra. Bude pri  nich zohľadňovať aktuálnu pandemickú situáciu, teda aktuálne aj lockdown.

Na trhoch chce ponúkať  priestor drobným živnostníkom, predajcom a remeselníkom. „Nejde o vianočné trhy v klasickom ponímaní, ktorých hlavným účelom je stretávanie sa, trávenie spoločného času a konzumácia jedál a nápojov,“ objasňuje pre TREND Martina Macková, PR manažérka výstaviska Incheba.

Predajné miesta mali umožňovať kupujúcim predpísané rozostupy. Nakupujúci mali mať zabezpečený bezplatný vstup a parkovanie v areáli Incheby.