Krach dot-com bubliny sa mnohým skúsenejším investorom z Wall Street vryl do pamäti a tohtoročný prepad akciového trhu vyvoláva na trhu déja vu. Index S&P 500 klesol od začiatku roka o 19 percent a technologický Nasdaq dopadol ešte horšie, keď sa prepadol o viac ako 28 percent.

Na základe historických trendov by sme však mohli byť len v polovici poklesu akciového trhu. Od marca 2000 do októbra 2002 sa Nasdaq prepadol o 78 percent, keď sa obľúbené, ale zväčša nerentabilné technologické firmy, prepadli.

Bola to akciová smršť, ktorá nadobro zaviala pod ľad množstvo miláčikov technologického sektora, ktorí vládli 90. rokom. V súčasnosti je na trhu prekvapivo podobný trend, no aj na inštrumentoch, o ktorých sa investorom pred desaťročiami nesnívalo, trhu s kryptomenami. Tento trh stratil od začiatku roka približne bilión amerických dolárov na hodnote v rámci jedného z najhorších výpredajov v histórii dozrievajúceho investičného segmentu.

Vtedy a dnes

Obe éry boli poznačené mentalitou rastu a najoptimistickejších plánov. Emočné faktory dokázali investorov presvedčiť viac ako absentujúce budúce zisky. Wall Street zatĺkla klinec do truhly aj agresívnym rozširovaním retailového investovania, a to rozbujnenou politikou Fedu či vyhadzovaním covidových helikoptérových dolárov bežným Američanom.

Prieskumy ukazujú, že počas prvých mesiacov covidu-19 bolo zrejmé, že vyše 40 percent pomoci, ktorá bola určená na vykrytie absencie príjmov Američanov, naliali dočasne nezamestnaní na novovytvorené brokerské účty. Nastal prílev nesprávneho kapitálu na nesprávne miesta. To, že teraz prichádza očista, je v podstate žiaduci efekt. Prečo investorom nevadí, že sa dvakrát utopia v tej istej rieke?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa