Akcionári najväčších a najinovatívnejších spoločností na svete utrpeli počas niekoľkých mesiacov straty vo výške 30 až 40 percent. Prudko oslabili akcie gigantov ako Microsoft (o 22 percent), Apple (o 17 percent) či Nvidia (o 44 percent).

Ešte obľúbenejšie akciové tituly dopadli horšie. Materská spoločnosť Facebooku Meta Platforms klesla o 46 percent, akcie Netflixu sa zrútili o 73 percent a hodnota materskej spoločnosti Googlu Alphabet sa znížila o 25 percent. Štvrtina tohtoročného výpredaja na indexe S&P 500 je spôsobená len tromi titulmi – Microsoft, Apple a Amazon.

Technologický index Nasdaq sa tento rok prepadol o 29 percent od jeho vrcholu dosiahnutého v novembri minulého roka, zatiaľ čo index S&P 500 sa prepadol do medvedieho teritória a oproti svojmu tohtoročnému maximu klesol o 20 percent.
Technologické spoločnosti nezažili tak silný výpredaj od roku 2001 po prasknutí dot-com bubliny. Nasdaq klesal už siedmy týždeň po sebe. Ide o najdlhšiu sériu strát tohto indexu s vysokým podielom technologických spoločností za posledných 21 rokov.

Technologická bublina praská a najviac na to doplácajú spoločnosti, ktoré investujú do budúcich technológií, no teraz ešte negenerujú žiadne zisky.

Niektoré spoločnosti, ktoré boli medzi investormi populárne počas pandémie, v súčasnosti výrazne klesajú. Typickým príkladom je výrobca domácich fitness zariadení Peloton alebo platforma na videohovory Zoom. Menších technologických spoločností, ktoré dokázali biznis model naplno uplatniť pre potreby covidového zákazníka, bolo počas pandémie viac.

Do jedného vreca

V súčasnosti však investori vyliali „ s vaničkou aj dieťa,“ všeobecná averzia voči technologickým akciám, ktoré dosahovali neudržateľné valuácie, ťahá nadol aj spoločnosti ako Apple, Amazon a Google, teda spoločnosti, ktoré generujú miliardy amerických dolárov a majú v súvahách vysoký objem hotovosti.

Pre investorov predstavuje súčasný trh kľúčovú lekciu v investovaní do akcií, najmä pokiaľ ide o ich ocenenie. Hoci percentuálne straty technologických akcií sú ohromujúce, ich pokles má svoje dôvody. Nutnou podmienkou, aby sa dokázal investor správne zorientovať, je tieto dôvody pochopiť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa