Americké akcie v úvode týždňa pokračovali v prudkom poklese. Na vine boli vyššie dlhopisové výnosy, ktoré s výhľadom agresívneho sprísňovania menovej politiky doľahli najmä na rastové akcie. Investori majú obavy aj z prudkého ekonomického oslabenia v Číne. Na devízovom trhu sa americký dolár vrátil na dvadsaťročné maximum.

Index strachu VIX skokovo vzrástol za posledný mesiac o 54 percenta na 34,75 bodu. Výnos desaťročných vládnych dlhopisov USA sa dostal nad úroveň troch percent.

Apple, najhodnotnejšia verejne obchodovaná spoločnosť na svete, zaznamenala za obdobie ostatného týždňa, keď Fed zvýšil úrokové sadzby o pol percentuálneho bodu, prepad trhovej kapitalizácie o viac ako 200 miliárd amerických dolárov.

Padá trh, padá bitcoin

Nové údaje spoločnosti Glassnode ukazujú, že spadla i hodnota bitcoinu, a to o 55 percent nižšie od svojho novembrového maxima a 40 percent jeho držiteľov je teraz pri kryptomenových investíciách v strate. Len za posledný mesiac sa 15,5 percenta všetkých bitcoinových peňaženiek dostalo do nerealizovanej straty, keďže najpopulárnejšia kryptomena na svete klesla na úroveň 31-tisíc dolárov.

Trhy sa minulý týždeň najprv po komentároch šéfa Fedu pohli hore, no optimizmus vyprchal už v nasledujúcich dňoch. Akcie vo štvrtok prudko spadli, v piatok klesli opäť a v pondelok narazili na tvrdé dno. Americký akciový index S&P 500 klesol pod hranicu štyritisíc bodov, pričom takmer kompletne vymazal minuloročné zisky.

Technologickí lídri odpísali za posledné tri obchodné dni stovky miliárd dolárov z ich trhovej kapitalizácie.

 

„Sledujeme výrazné precenenie akcií poháňané tým, akú menovú politiku signalizuje Fed. Aby trh opäť cítil pevnejšiu pôdu pod nohami a stanovil krátkodobé cenové dno, bolo by potrebné, aby sa upokojila situácia na trhu s dlhopismi. Desaťročné vládne výnosy pod troma percentami vnímam ako neprekročiteľnú podmienku," uviedol Jeff Kilburg zo spoločnosti Sanctuary Wealth.

Výnosy desaťročných amerických štátnych dlhopisov sa v poslednom týždni zdvihli najviac od novembra 2018. Mnoho investorov očakáva, že americká centrálna banka na svojom júnovom zasadnutí zdvihne základnú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu po tom, keď ju v máji zvýšila o pol percentuálneho bodu.

Rast výnosov amerických dlhopisov pomohol doláru vyšplhať sa opäť na 20-ročné maximum. Americká mena ťažila aj z toho, že sa k nej investori uchýlili v období politickej neistoty. Dolár posilňuje už päť týždňov po sebe.

Čomu sa vyhýbať, čo nakupovať

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa