Michael Wilson z Morgan Stanley, investičný stratég z Wall Street, patrí dlhodobo k najväčším akciovým pragmatikom. Americká ekonomika podľa neho vstupuje do záverečnej fázy svojho rastového cyklu. V akciových portfóliách by podľa neho mal teraz jednoznačne dostať priestor defenzívny prístup.

M. Wilson na začiatku roka predpovedal výhľad na tohtoročnú výkonnosť akciového indexu S&P 500 na hodnotu 4 400 bodov, to znamená, že predpokladal pre rok 2022 záporné zhodnotenie na úrovni zhruba desať percent. Namiesto záveru tohto roka sa ale trh zosunul pod jeho predikovaný cieľ hneď v prvých dvoch mesiacoch.

Riziká (vysoká inflácia, zvyšovanie sadzieb, vojna na Ukrajine a ďalšie) boli a sú dobre známe, avšak podľa M. Wilsona väčšina analytikov tvrdohlavo trvá na skôr optimistickom názore na americké akcie. Pre rast hospodárstva okrem vyššie spomenutých rizík, môže byť klincom do rakvy politika centrálnych bánk, ktorá je v tomto smere zásadnou hrozbou.

Investori by tak podľa stratéga z Morgan Stanley mali zásadne prehodnotiť svoje doterajšie investičné návyky, keď za posledné tri roky, pri akomkoľvek väčšom či menšom prepade masívne dokupovali akcie všetkého druhu a dokázali tak vyhnať trh stále vyššie a vyššie.

Po prudkom oživení ekonomiky po prepade na začiatku pandémie, tak môže prísť aj mimoriadne rýchly koniec rastového cyklu. M. Wilson dlhodobo varoval pred tým, že silná podpora hospodárstva (fiškálna aj monetárna) povedie k raketovému oživeniu a silnému rastu ziskov firiem, prebudí ale aj roky driemajúcu infláciu.

Stratégovi z Morgan Stanley sa nedá neudeliť bod za solídny odhad, hoci niektoré faktory, ktoré pomohli k jeho naplneniu, ani on určite nepredpokladal.

Začiatok konca

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa