Veštec z Oklahomy, ikonický investor, Warren Buffett. Zakladateľ investičného fondu Berkshire Hathaway nikdy nepanikáril a aj pri zásadných geopolitických alebo ekonomických svetových šokoch vyhodnocoval situáciu racionálne a pritom nešetril komentármi, v ktorých svoje konanie vysvetľuje. Neboli to nikdy slová plné ekonomických floskúl ani povýšenecké hodnotenia.

W. Buffett má jedinečný dar, že svetu investovania rozumie a neuhne ani o milimeter zo svojich zásad. Jeho videnie sveta vie pútavo vyrozprávať, zrozumiteľne, až človek nadobúda pocit, že tento slávny miliardár chodí v topánkach bežných ľudí – a možno tomu tak naozaj je.

Investičné chyby

Práve v súčasnej neistej dobe môžu príklady skúsených investorov pomôcť zorientovať sa a hlavne zabránia emotívnym investičným chybám. Čo robí dlhodobo úspešného obchodníka na burze? Úspešný obchodník má vždy plán. Nepristupuje k nakupovaniu či predávaniu akcií bez rozmyslu, ale vždy si je vedomý, čo robí.

Kontext doby je veľmi zaujímavý. Trhy ovplyvňujú dva súvisiace faktory: zdvíhanie úrokových sadzieb a inflácia. Tretí faktor, ktorý do toho udrel ako blesk z jasného neba je nabaľujúca sa guľa dôsledkov eskalácie vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou.

Základné pravidlá W. Buffetta sú dve: Po prvé – nikdy nestratiť peniaze. Druhé pravidlo– nikdy nezabúdať, že platí pravidlo č.1.

Niektoré voľby pri investovaní môžu byť intuitívne, ale nie celý plán. Ten si vyžaduje mnoho hodín analýz súčasnej situácie. V krokoch, ktoré naposledy W. Buffett urobil a odhalil, je možné zistiť, aké príležitosti alebo hrozby vidí veštec z Oklahomy na súčasných napätých trhoch.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa