Uvažujete o investovaní kvôli časti voľnej hotovosti, ktorú počas pandemických opatrení nebolo kde minúť alebo pre strach z inflácie? Niet sa čomu čudovať. Kde však nájsť najspoľahlivejšie informácie? V televízii? V banke? Alebo od finančných influencerov na sociálnych sieťach či YouTube?

Obchodníci s teplou vodou alebo odborníci na financie. Internet je plný podcastov či youtubových investičných kanálov. Mnohí finanční influenceri sa snažia zaujať na Twitteri, Instagrame alebo TikToku. Svet finfluencerov nie je pre starších, mladým zas bezhlavé prijímanie rád, ako investovať, môže spôsobiť vrásky na čele a prázdny investičný účet.

Finfluenceri sa stali fenoménom najmä počas posledných dvoch rokov. Pomocou investičných tipov alebo analýz, ktoré zdieľajú na internete, si vybudovali komunitu sledovateľov na sociálnych sieťach.

„My, starí, skúsení investiční harcovníci, sa na to pozeráme s miernym dešpektom. Často sa stáva, že títo chlapci sú na trhu tri roky s cestou," hovorí skúsený investor Jaroslav Šura. 

Aj mnohí finanční poradcovia alebo dlhoroční investiční analytici nahliadajú na nadšených propagátorov investovania na internete s prekvapením alebo ich rovno zosmiešňujú.

Finfluenceri sa objavili na scéne v posledných dvoch rokoch. Ľudia mali počas pandémie veľa času a nemali kde utrácať peniaze
 

Influencer ≠ finfluencer

Ako to funguje v praxi? Zvyčajne mladý finfluencer v krátkych videách promuje rôzne kryptomeny, digitálne umenie vo forme NFT alebo akcie, na ktorých sa podľa neho dá dobre a rýchlo zarobiť. Problém je, že svojou rétorikou často vháňa do zložitosti finančných trhov nových a väčšinou neskúsených investorov, ktorí ho slepo nasledujú a nakoniec prídu (ako sa hovorí) aj o gate.

Časť TikToku, ktorá je venovaná finančnému poradenstvu, si už vyslúžila označenie FinTok. Nájsť sa tu dá všetko od finančných stratégií pre každodenné obchodovanie s akciami cez tipy, ako zarobiť veľké peniaze s opciami, až po investovanie na pákový efekt.

Všetky tipy však majú jedného spoločného menovateľa: sú veľmi riskantné a človek na nich môže nielen zarobiť veľa peňazí (ak má šťastie), ale aj stratiť.  Ako sa zorientovať a rozoznať podvod od hodnotného obsahu,  ktorý môže posunúť investovanie na vyšší level?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa