Do programového vyhlásenia vlády Igora Matoviča sa dostalo aj niekoľko plánov na zmeny v dôchodkoch. Okrem rozsiahlej reformy by mala nová vláda opravovať aj nepodarky, ktoré po sebe zanechala predchádzajúca koalícia. Pribudnúť by mali aj novinky v druhom pilieri či zdanenie výsluhových penzií bývalým príslušníkom Štátnej bezpečnosti (ŠtB).

Malý chlapček sa nakazil koronavírusom.
Neprehliadnite

Príspevok pre tehotné študentky či otcovská dovolenka. Aké zmeny chystá vláda pre rodičov

Všetci do druhého piliera

Najzásadnejším záväzkom v programovom vyhlásení vlády je reforma všetkých troch dôchodkových pilierov. Vláda chce dosiahnuť lepšiu finančnú urdžateľnosť dôchodkového systému a zároveň zvyšovať penzie. Podľa ekonóma a odborníka na dôchodky Jána Šeba by mala vláda pristupovať k reforme malými „víťaznými krokmi“.

Po novom by mal byť napríklad vstup do druhého piliera automatický pre poistencov do 35 rokov. Kto by v druhom pilieri nechcel byť, mal by mať možnosť z neho následne vystúpiť. Okrem toho by sa mali robiť zmeny aj v samotnej stratégii sporenia na dôchodok. Investičná politika v druhom pilieri by sa opierala o rozhodnutia profesionálnych investorov.

„Do zákona by sa mohla dať napríklad požiadavka, že všetkým sporiteľov, ktorí neurobili od povinného presunu úspor do dlhopisových fondov žiaden prestup, budú od nejakého dátumu nové príspevky tiecť výlučne do fondov s najvyššou rizikovo-výnosovou triedou,“ hovorí J. Šebo. Sporitelia by si tak zvykali na to, že sa bude časť úspor zhodnocovať v negarantovaných fondoch.

Vládny program okrem toho počíta aj s novým ústavným zákonom, ktorý bude definovať základné parametre prvého aj druhého piliera. Ako to bude konkrétne vyzerať, koaličná štvorka neuviedla. Vláda chce tiež umožniť správcovským spoločnostiam, aby mohli peniaze sporiteľov zhodnocovať aj v realitných fondoch.

Ako by mohol vyzerať nový systém

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa