Obyvatelia máloktorej krajiny eurozóny prerábajú na vložení peňazí do súkromných bánk tak veľa ako Slováci. Domáca ekonomika si totiž ako jedna z mála udržala vysoký rast cien aj v čase pandémie a prísneho lockdownu. Priemerná miera inflácie síce minulý rok klesla z januárových 3,2 percent na decembrových 1,6 percenta, ale aj tak ide o najhoršie čísla spomedzi všetkých krajín platiacich eurom.

Posledný mesiac minulého roka bola v Grécku inflácia na úrovni mínus 2,4 percenta. O niečo menej klesali ceny aj v ďalších dvanástich štátoch eurozóny a to od mínus 1,2 do mínus 0,1 percenta. Na rovnej nule skončila decembrová inflácia jedine vo Francúzsku a vo zvyšných šiestich krajinách rástla. Len mierne na Malte, kde stúpla o 0,2 percenta, a najviac na Slovensku – až o 1,6 percenta. V nelichotivej štatistike druhí Rakúšania mali koncom minulého roka len jednopercentný medziročný rast cien.

Vývoj inflácie na Slovensku
Infogram

Nízke slovenské úroky

Počas prvých šiestich mesiacov tohto roka Národná banka Slovenska počíta s ďalšími poklesom inflácie a to až na úroveň jedného percenta. Rast cien sa spomalí hlavne vďaka zlacňovaniu regulovaných cien energií, ktoré pravdepodobne klesnú až o 5 percent.

Opačným smerom, nahor, bude infláciu tlačiť rastúca cena ropy. S jej zdražovaním sa počíta hlavne v prípade úspešného zvládnutia pandémie a nástupu rýchleho ekonomického oživenia už počas jarných mesiacov. Zvyšujúce sa cena ropy takmer okamžite zdraží cenu benzínu a nafty. Po zvýšení cien palív automaticky rastie tlak na zdražovanie všetkých prepravovaných tovarov od potravín cez oblečenie až po elektroniku.

Lenže ľudia na uložení peňazí v bankách prerobia aj v prípade, že cena čierneho zlata nebude prudko rásť a inflácia v prvých mesiacoch roku 2021 klesne na 1 percento. Väčšina klientov totiž na ročných termínovaných vkladoch zarobí maximálne 0,8 percenta a jedine v prípade minimálneho vkladu vo výške 10-tisíc eur sa peniaze zhodnotia o viac ako jedno percento za rok.

V cudzine peniaze zhodnotia viac

Najviac sa hodnota peňazí stráca pri uložení na sporiacich účtoch. Väčšina bánk totiž na nich ponúka len symbolické zhodnotenie v desatinách percenta. Pri porovnaní vkladov s minimálne trojmesačnou výpovednou lehotou je Slovensko spolu s Nemeckom v polovici úrokového rebríčka eurozóny od Európskeho štatistického úradu.

Najlepšie sa zhodnotia peniaze v talianskych bankách, a to až o 1,29 percenta. Nasledujú Estónci s ročným úrokom 0,67 percenta a Francúzi so zhodnotením 0,43 percenta. Na druhej strane, Slováci s priemerných zhodnotením o 0,01 percenta na tom stále nie sú až tak zle ako Slovinci. Tým miestne banky už začali účtovať mínusové úroky a to v hodnote mínus 0,07 percenta. Menej peňazí si po vložení z finančných inštitúcií vyberú aj obyvatelia Cypru, ktorí majú priemerný úrok mínus 0,01 percenta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa