Tornádo, ktoré sa v minulom týždni prehnalo moravskými regiónmi Břeclavsko a Hodonínsko, spôsobilo  podľa informácií Českého rozhlasu škody  za pätnásť miliárd českých korún. Škody sa však  podľa odhadov môžu vyšplhať na dvadsať miliárd korún.

Poistné udalosti za miliardy

Časť z nich  budú kryť poisťovne, keďže niektorí občania boli poistení. Podľa portálu Aktuálně.cz je poškodených 1 200 domov, desatinu z nich bude potrebné zbúrať. Klienti nahlásili poisťovniam zhruba desaťtisíc poistných udalostí za približne dve miliardy českých korún.

JPMorgan Chase
Neprehliadnite

Banky budú svojim akcionárom opäť zarábať bez obmedzení

Napriek tomu, že tornádo je v našich zemepisných šírkach zriedkavé, poisťovne štandardne tento druh škôd kryjú v rámci poistenia nehnuteľnosti. Tornádo poisťovne vyhodnocujú ako škodu, ktorú spôsobuje prúdenie vzduchu a poisťovne teda s takýmto rizikom počítajú a nie je potrebné ho špeciálne pripoisťovať. Tornádo je v podobnej kategórii ako silný vietor, víchrica,  alebo supercela.

Nastavenie je kľúčové

Práve supercela je druh búrky, ktorej jadro rotuje, a z tohto útvaru sa následne môže vytvoriť tornádo. V súčasnosti sa nedá  predpovedať, z ktorej supercely napokon vznikne tornádo. Upozorňuje na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ)  v reakcii na udalosti, ktoré sa neďaleko slovenských hraníc odohrali.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa