Kríza okolo pandémie ochorenia Covid-19 spôsobuje problémy na strane ponuky a aj dopytu. Aj keď vláda pripravila opatrenia na záchranu firiem a ich prevádzok, zďaleka to nemusí stačiť. Spotrebitelia totiž budú zrejme odkladať spotrebu. Navyše, Národná banka Slovenska (NBS) upozorňuje, že samotná pandémia a obavy z nej ovplyvnia najmä niektoré sektory služieb, keďže spotrebitelia sa budú obávať zhromažďovať sa.

Ekonomika Slovenska je malá a mimoriadne otvorená, no napriek tomu, že kľúčový je zahraničný dopyt, už v roku 2019 sa viac opierala o domácich spotrebiteľov.

„Najmä domácnosti svojou spotrebou stabilne prispievali k ekonomickému rastu, pričom v druhom polroku 2019 významne potiahli rast ekonomiky,“ upozorňuje NBS v správe o finančnej stabilite. Práve domáci spotrebitelia tak prispeli k tomu, že ekonomika mala na konci minulého roka dynamiku rastu na úrovni približne dvoch percent. 

zmluva
Neprehliadnite

Klientov bánk čaká náročný návrat k splácaniu úverov

To je však teraz už minulosťou a o tento pilier, tak ako o zahraničný dopyt, slovenská ekonomika prichádza. NBS upozorňuje, že až okolo desať percent slovenských domácností pred nadchádzajúcou krízou v podstate nemá takmer žiadne finančné aktíva. Iba niečo vyše päťdesiat percent domácností má finančné aktíva postačujúce na šesť mesiacov.

Obavy zvyšujú ochotu sporiť

Slováci si svoju situáciu uvedomujú a snažia sa sporiť viac. Miera úspor bola pred nástupom koronakrízy zhruba na úrovni desať percent, čo bola najvyššia hodnota od začiatku tisícročia.

Úspory by sa mali v tomto roku v dôsledku krízy vyvolanej pandémiou, paradoxne, zvyšovať. „Kvôli koronakríze domácnosti výrazne prehodnotili to, akú časť svojho príjmu minú na spotrebu a akú časť ušetria. S tým, ako kríza postupovala, sa stále viac domácností uskromňovalo,“ upozorňuje vo svojom komentári analytický tím VÚB banky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa