Väčšina zamestnancov pri nástupe do práce podpisuje dohodu o hmotnej zodpovednosti, čo znamená, že ak sa im v práci niečo poškodí, musia to platiť z vlastného vrecka. Keďže aktuálne sa znovu vo väčšej miere presúvame z kancelárií na home office, riziko náhodných škôd spôsobených vlastnou nepozornosťou či deťmi je o to väčšie.

Scenárov, ktoré môžu nastať, je mnoho. Môže ísť o chvíľku nepozornosti, kedy malé dieťa nechtiac zhodí na podlahu pracovný telefón, či zamestnanec na home office obleje notebook kávou...

Rozšírené poistenie domácnosti

Na trhu je na výber viacero možností, ako sa poistiť proti prípadným škodám na zverených veciach od zamestnávateľa. Poisťovne v súčasnosti bežne ponúkajú poistenie zodpovednosti zamestnanca za škodu spôsobenú zamestnávateľovi, no niektoré z nich toto riziko pri práci z domu zahrnuli aj do poistenia domácnosti.

Poistenie domácnosti je s vysokou pravdepodobnosťou výrazne rozšírenejšie ako poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú zamestnávateľovi. Ide pravdepodobne o dostupnejšie riešenie, ako sa chrániť pre prípad zničenia zverenej výpočtovej techniky či mobilného telefónu,“ uvádza analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Do poistenia domácnosti zahrnula toto riziko napríklad poisťovňa Colonnade, ktorá kryje v poistení VIVA veci aj na zárobkovú činnosť a výkon povolania. Najnovšie aj ČSOB rozšírila poistenie domácnosti o náhodné škody na majetku zamestnávateľa pri práci z domu.

Špecialistka externej komunikácie Beata Lipšicová z poisťovne Uniqa však upozorňuje, že v prípade poistenia domácnosti nemusí ísť vždy o dostatočné poistenie: „Poistenie kryje napríklad notebooky, mobily, ale motorové vozidlá už nie. Zároveň poistenie v rámci domácnosti nekryje úplne všetky možné miesta, ako napríklad rozbitie notebooku pri prevoze.“

Poistenia ušité na mieru

Aj preto sa čoraz obľúbenejším stáva poistenie zodpovednosti alebo poistenie za škodu spôsobenú pri výkone povolania. „Jeho podstatou je, že poisťovňa uhradí škodu, ktorá sa môže stať kdekoľvek v Európe, teda nie je viazaná výlučne na jednu domácnosť. To je veľkou výhodou pre klientov, ktorí síce využívajú home office, ale nepracujú výlučne zo svojho domu,“ približuje hovorca Wüstenrot Tomáš Ferenčák.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa